Този брой излиза на 1 юни - Деня на детето.  На 35 г. аз все повече се отдалечавам от тази възраст, но се надявам, че съм запазил поне част от детското в себе си. Пожелавам ви го и на вас. Онази доброта, наивност и любопитство към заобикалящия свят. Дори и непризнаването на "авторитети", така типично за децата. По доза от всичко това ми се струва, че ще ни е полезно.

В този брой сме се опитали да бъдем максимално полезни на една друга възрастова група наши читатели - тези, на които предстои пенсия и са объркани в лабиринта от закони, двустранни споразумения и правила. По темата за пенсиите между САЩ, Канада и България получаваме много читателски въпроси, а сега нова статистика ни дава поглед колко малко хора всъщност се възползват от тези си права. Разбира се, с увеличаването на българските имигранти в Северна Америка през последните 20 години очакванията са, че оттук нататък все повече от тях ще избират да изживеят старините си в Родината, но с доходи, извадени от тази страна на Океана. Как да планирате най-добре този ход отговаряме на страница 9, а на www.BG-VOICE.com ще добавим и линк с въпроси и отговори по темата от нашия финансов консултант Ангел Сапунджиев.

По темата за гласуването на българите в чужбина - промените на промените в Изборния кодекс са на дневен ред. Както обеща пред вас в първия по рода си Facebook LIVE, омбудсманът Мая Манолова внесе предложения в парламента, които връщат нашите права за гласуване зад граница. Дали обаче управляващото мнозинство от ГЕРБ, Патриотичния фронт, реформаторите и другите партии в парламента ще ги приемат, предстои да разберем. Засега само от ДСБ подкрепят инициативата, а още по темата може да прочетете на страница 17.

И като стана въпрос за българите по света - през последната седмица една истерия обикаляше медии, сайтове и социални мрежи - 15 милиона души по света говорили български, а езикът бил "официално признат в щата Илинойс". Разбира се, официален език в Америка няма, камо ли в някой щат. Истината е съвсем друга, както обяснява Иван Бедров на страници 12-13. Но фалшивият "патрЕотизъм" напоследък е много модерен, а проверяването на информацията е нещо, което пък хич не е модерно. Все пък родният език може да бъде ползван и тук - как и за какво - обясняваме.

Темата с пенсиите ми дава повод още веднъж да ви напомня да ни изпращате вашите сигнали, въпроси, предложения и идеи - по имейл, на телефоните ни, във Facebook или на обновената ни страница www.BG-VOICE.com