"Като дойде петък, няма разминаване по Витошка, кафе няма празно. Зле сме но... колко да сме зле, като в София не можеш да се разминеш, ама не само в София, но и в Бургас, и Варна." Това каза премиерът Бойко Борисов по време на дискусия „Бизнесът и правителството в един отбор".
Той, Борисов, често обича да повтаря разни странни тези - за челните позиции на България по растеж на БВП в Европа, за нивото на безработица и за ниския дефицит. И, да - в абстракта някои от тези показатели наистина изглеждат много добре, сложени в икономически таблици. Но реалността е, че България остава най-бедната и най-корумпирана страна в Европейския съюз и с най-голям демографски проблем - от ниската раждаемост до все още голямата емиграция - десетки хиляди, предимно млади и образовани хора напускат страната всяка година.
И проблемите не са само икономически - корупцията, смазващата бюрокрация и всичко, което държавната машина и партийните интереси правят, за да задушат частната инициатива в България. А тя би носила повече растеж, нови работни места и по-високи доходи.
Но за Борисов важи една паралелна реалност, която обобщава с няколко тези: "Изпреварили сме румънците отдавна във всяко едно отношение." "Единственият проблем на Пеевски е лошият му имидж." "Не сме на последно място в ЕС по корупция, тук нямаме министри в затвора, защото аз ги следя да не крадат."
Премиерът вероятно вярва в тези неща. Но никой друг. ДПС депутатът и бизнесмен Делян Пеевски продължава да разраства империята си и участва в писането на закон за КТБ, който да разкриел "истинския грабител на банката". Не закон, а учебник да напишат, предложи във фейсбук Гроздан Караджов. Банката, която беше близка до ДПС и която се наду като балон с парите на държавната администрация, държавните фирми и общини, беше разграбена по схеми, организирани именно от Пеевски, разказва нейният собственик Цветан Василев. Той е основен обвиняем по делото за фалита на КТБ, но в над 12-те хиляди страници обвинителен акт няма и дума за Пеевски и неговата роля. И разрастването на КТБ, и нейното разграбване станаха под зоркото око на Борисов - в кабинетите му 1 и 2, а, изглежда, в 3 всичко ще бъде така добре замазано и забравено.
Държавата е напълно овладяна от тази шайка, която налага пълния си контрол върху бизнеса, медиите и политиката. Която може да ограби няколко милиарда от една банка, загубите да бъдат платени от данъкоплатците, а виновни да няма. И ние продължаваме да ги избираме, търпим, а на някои даже им се радваме, когато изцепят тъпотия от сорта на кафетата са пълни, значи сме добре. И така с лека усмивка забравяме останалото. Колективната ни диагноза изглежда е амнезия.