За 15-те години, откакто работя като журналист, не съм виждал по-малоумна Централна избирателна комисия. Неориентираните действия преди, по време и след изборите в неделя доведоха до тотална истерия и дезорганизация, липса на прозрачност и съмнения за опорочен вот.
Когато от ЦИК обявиха абсурдните си технически изисквания за подаване на заявления за гласуване в чужбина, си казах - ОК, може би има някаква логика и резон (не открих такива, но им дадох the benefit of the doubt, както казват американците). Но за първи път ЦИК не можа да възпроизведе каквито и да било междинни резултати до рано сутринта в понеделник. Сайтът им седеше необновен в неделя през нощта, а ако искате да разберете кой как е гласувал в САЩ - няма как да го направите от дипломатите ни тук. Причината? От ЦИК им забранили (чрез Външното министерство). Ако решиш да потърсиш някой от двамата говорители на комисията в България - Ралица Негенцова или Бисер Троянов - получаваш или сигнал свободно, или секретарка ти казва, че говорителят в конкретния момент се оправдава за хаоса по някоя от националните телевизии. Двама говорители хич не са достатъчни, ако ЦИК са решили да са единствените, които да подават информацията за медиите в България и чужбина.
Междувременно, членове на секционните комисии в България висят по нощите с чували с бюлетини пред зала „Универсиада" където трябва да бъдат отчетени резултатите от вота.
Въпреки усилията на ЦИК изборният ден в САЩ и Канада протече сравнително добре и нормално. Тук гласуваха около 2500 души - няма как да ви кажем точно колко, защото не получихме информация от ЦИК до редакционното приключване на този извънреден брой на BGVOICE. Избирателната активност в САЩ е два пъти по-ниска от тази на парламентарните избори през 2009 г. когато своята бюлетина пуснаха почти 6 хиляди българи.
Единственият проблем за дипломатите ни дойде в малките часове на нощта, когато онлайн системата на ЦИК не искаше да приеме техните отчети.
Иначе вотът на българите в Северна Америка се оказа интересен. Те поставиха на второ място гражданския кандидат Меглена Кунева, която остана трета в България. В пресконференцията си тя каза, че хората, които са я подкрепили, са „умни, независими, гръбнакът на обществото". „Един изправен гръбнак", отбеляза единствената дама в президентската надпревара. Явно по-голяма част от този изправен, демократичен гръбнак живее в чужбина. В родината червеният Ивайло Калфин получи повече гласове от бившия еврокомисар и така отива на балотаж срещу кандидата на управляващата партия ГЕРБ Росен Плевнелиев другата неделя.
Новинарският лидер BG VOICE разположи най-големия екип от репортери в Северна Америка и България, за да ви съобщи последната информация за изборите - онлайн на нашия сайт www.BG-VOICE.com, който в неделя счупи всички рекорди по посещаемост и в този извънреден брой на вестника.
Тази седмица ви срещаме и със семейството на българската студентка Лора Николова, която преди 7 години беше застреляна заедно с приятеля си в Атланта. В четвъртък съдебните заседатели решиха, че убиецът Джошуа Дракър заслужава да умре. Техните думи, вълнения и коментар на присъдата може да прочетете на страница 19. Там обясняваме и защо ще минат десетилетия, преди смъртната присъда евентуално да бъде изпълнена.
Макар и извънреден брой, не сме пропуснали интересните репортажи, пътеписи и истории, както и хороскопа ви за ноември. Надявам се да намерите вашата тема. Ако нещо ви вълнува - пишете ни!