Пушачите, особено ако живеят в големите градове, са застрашени от преждевременна смърт в много по-голяма степен от тези, които са подложени на въздействието от последствията на катастрофа в ядрена централа. Замърсеният въздух в мегаполисите влияе върху продължителността на живота в много по-голяма степен, отколкото последствията от атомните бомбардировки над Хирошима и Нагасаки, както и аварията в Чернобилската АЕЦ. Това е заключението на учени от Кралската комисия за опазване на околната среда във Великобритания.
Експертите са изчислили, че страстен любител на тютюна живее 10 години по-малко от непушач. Човек с наднормено тегло пък се лишава от 4 на всеки 10 години живот. При пасивните пушачи рискът от смърт вследствие сърдечносъдово заболяване е с 1.7 процента по-голям. Учените сочат, че поради влошените екологични условия на живот само във Великобритания годишно умират 24,000 души. Рискът за здравето на англичанина е много по-голям, ако се премести да живее от малко градче в обгазения център на Лондон, отколкото в замърсената зона около Чернобил. Изследването вади наяве и най-опасните занимания, които стават причина за всеки 5 от 100,000 смъртни случая. Това са шофиране на автомобил, каране на велосипед и возене в лодка. Другите основи фактори с отрицателно въздействие върху продължителността на живота са затлъстяването и тютюнопушенето, в това число и пасивното. По думите на Джим Смит, сътрудник към Центъра по екология и хидрология, рискът от преждевременна смърт сред населението на Чернобил е по-нисък в сравнение с този при пасивните пушачи и хората с наднормено тегло.
По експертни данни животът на намиращите се в радиус 1,5 км от центъра на ядрения взрив се е съкратил средно с 2.6 години. Най-пагубно е тютюнопушенето, подчертават специалистите. Онези, които пушат по 10 цигари на ден, поемат риск 1 към 200 да умрат в рамките на една година. Най-рядко смърт причиняват самолетните катастрофи - 1 към 12 милиона. „Взривната вълна от атомните бомби, хвърлени над Хирошима и Нагасаки, е отнела живота на около 210,000 души. Оцелелите са били подложени на вторично бедствие - радиоактивно облъчване. Независимо от това средностатистически техният живот е по-дълъг в сравнение с този на заклет пушач или на страдащ от затлъстяване човек", коментира резултатите Джим Смит. В черния списък на пагубните за живота продукти са фъстъченото масло и виното. Прекомерната им употреба уврежда непоправимо черния дроб. Рак грози любителите на маслото, които употребяват повече от 2,000 супени лъжици годишно. Цироза пък застрашава изпиващите над 25 литра вино за същия период. Трябва да се отбележи, че данните от изследването не са универсални - взета е под внимание само околната среда, без да се отчитат фактори като социалните условия и начинът на живот.