И българите в различни точки на света продължават да протестират с искане за оставката на правителството на Бойко Борисов и на главния прокурор Иван Гешев. За да се солидаризират със сънародниците си в Родината, българи зад граница показаха недоволството си и тази неделя. Демонстрации за пореден път имаше в Чикаго и Монреал. Протести бяха организирани и в Майнхайм, Хамбург, Осло, Люксембург. В Брюксел демонстрантите поискаха оставките на кабинета и на главния прокурор. Към протеста
се присъединиха и евродепутати
В Амстердам наши сънародници се събраха да отпразнуват Деня на Съединението и да подкрепят протестните движения у нас. В Лондон всекидневният граждански протест пред българското посолство този път беше по-малоброен. Недоволство имаше и в Мюнхен. Там сънародниците ни протестираха пред представителството на Европейската комисия. „Не искаме да живеем в такава България. Не искаме нашите роднини и нашите близки да живеят в такава България. Искаме настояще и бъдеще, което е адекватно за ЕС през 2020 г.“, каза един от демонстрантите - Мирослав Тодоров. Под мотото #EUAREYOUBLIND българските граждани потърсиха диалог с ЕК.
Поканата за събитието - под формата на отворено писмо - беше изпратена до германското представителство на ЕК ден по-рано. Към нея бяха прикрепени редица критични въпроси, свързани с България.
„Брюксел не е сляп“
Говорителят на мюнхенското представителство на ЕК Ренке Декарм откликна на поканата. Неговата поява изненада приятно протестиращите, които го посрещнаха с ръкопляскания. Пред него те отправиха сериозни критики и въпроси, свързани с работата на ЕК. „Според нас, докладът на ЕК за България от октомври 2019-а не отговаря на истината“, подчерта студентката по право Диляна Чирпанлиева. Тя постави под въпрос положителните резултати в борбата срещу корупцията в България и сподели, че не разбира защо ЕК си затваря очите при наличието на множество скандали, в които са замесени български политици.
„Като европейски граждани и данъкоплатци желаем прозрачност. Ние искаме да знаем къде отиват нашите европейски пари. Не искаме те да потъват в джобовете на корумпираните политици в България.“ Диляна спомена и новите 29 милиарда евро, които България ще получи от пакета за икономическо възстановяване след пандемията, и подчерта нуждата от прозрачност в разпределението и използването на тези пари.
Декарм поздрави учтиво българските граждани за инициативата им да изкажат своето мнение. Това е важно основно право не само в Германия, но и в България, посочи той. „ЕК е запозната с протестите от последните седмици и месеци в България и ние апелираме към протестиращите - нека всички тези протести да останат мирни.“ „Комисията стои зад своя доклад за напредъка на България“, каза Декарм по повод отправената критика и даде за пример множеството дискусии, проведени от 2007-а до днес между ЕК и България, чрез които комисията е проследила развитието на страната.
„Изпратете ми конкретни въпроси по имейл“
„Диалогът с България не е приключил, той продължава. Освен механизмът за сътрудничество и проверка, съществуват и различни други начини да останем в диалог“, изтъкна той, припомняйки плановете на ЕС за обвързване на изискването за върховенство на закона с отпускане на европейски средства. „Добре е, че изказвате тук вашето мнение и че се обръщате към нас. Слушам ви и ще предам в Брюксел“, каза още представителят на ЕК. „Ако имате конкретни въпроси и ми ги изпратете по имейла, ще потърся техните отговори“, предложи говорителят.
В заключение Декарм заяви: „Искам да ви кажа, че ние (ЕК) напълно ви изслушваме и съвсем не сме слепи. Следим вашите изказвания.“ Протестиращите обещаха на Декарм съвсем скоро да подготвят ново писмо към ЕК с конкретни въпроси относно методите за оценка на България. Те настояват да говорят със специалистите в Европа по българските въпроси, защото не разбират на какво се дължи разминаването на европейския доклад и оценките на „Трансперънси интернешънъл“ и „Репортери без граници“.