От 15 септември учебните часове на 5 и 7 клас ще са по-кратки, а причината е: повече време за упражнение и преговор на наученото.
Началото на новата учебна година
ще започне с реформа. Часовете ща са по 40 минути, но прогимназистите ще учат повече. Седмичният престой на петокласниците в училище се увеличава с 60 минути (или 51 учебни часа повече годишно), на шестокласниците - с 40 минути (или 36 учебни часа повече на година) и на седмокласниците - с 20 минути (18 учебни часа повече годишно).
Това е записано в две наредби, публикувани в Държавен вестник.
"Олекотяването" под формата
на намалени учебни часове от 45 на 40 минути засяга малка част от учениците, защото и без това да на 40-минутни часове заради двусменния режим на учене. Министерството цели с реформата децата да
получат време за упражнения и преговор с по-малко натоварване без да се променя учебната програма и без да се удължава учебната година.
Според директорите
"при толкова дълъг учебен ден децата от прогимназията ще завършват деня в 19:10 часа, ако учат втора смяна, освен това не е подходящо въвеждането на повече часове, без да има направена съпътстваща редакция на учебното съдържание".
Българските ученици имат най-кратко
задължително учебно време в Европа, допълват от ведомството. Общият брой на задължителните часове в класовете от 1 до 10 клас включително, приравнени към астрономическите, е 7040. Средната стойност за държавите в Европа е 8617 часа, а повечето страни са в диапазона между 8000 и 9000 часа.