До края на март се очаква САЩ да публикуват нов списък с българи по глобалния закон „Магнитски“. Това съобщи пред БНТ проф. Гергана Йорданова, преподавател в университета „Джордж Мейсън“, водещ експерт по финансово разузнаване и пране на пари.

Списъкът със санкционирани по закона се актуализира на всеки 10 дни, а това зависи от темпото, с което работи Бюрото за контрол на чуждестранните активи на САЩ към Министерство на финансите (OFAC)“.

Тя не пожела да даде повече детайли колко и кои са българите, които ще попаднат в новия санкционен списък и уточни, че има вероятност публикуването на списъка да бъде отложено за следващия президентски мандат. Зависи от решението на президента Джо Байдън и натовареността на експертите, които работят по доказателствената част за предложените за санкции лица.

От думите й стана ясно, че веднъж включени в списъка,

санкционираните не могат да бъдат извадени,

освен ако не представят категорични доказателства за своята невинност, но шансовете за това клонят към нула.

„Откакто съществува глобалният закон, досега е имало само един случай на лице, попаднало в него, което след оспорване е било извадено за 3 седмици, но след това е върнато отново“, припомни проф. Йорданова като доказателство, че американските разследващи органи работят много сериозно, преди да публикуват списъка.

Васил Божков

По думите й става въпрос за репутационен риск, тъй като за да бъде санкциониран даден човек, за целта са събрани солидни доказателства. „Когато едно лице бъде поставено под санкции, това означава, че за него са събрани наистина силни доказателства, които го уличават в престъпленията, за които е санкциониран. Вероятността държавните администрации да са сгрешили, клони към нулата“, обясни проф. Йорданова.

Тя допълни, че прането на пари е престъпление, което излиза извън границите на дадена държава и припомни, че през октомври 2023 година Financial Action Task Force (ФАТФ) към Организацията за икономическо сътрудничество (ОИСР)

включи България в „сив списък“

на държави за пране на пари. Сред останалите държави в списъка са Сомалия, Йемен, Сирия и др.

„България участва в международни схеми за пране на пари, финансиране на тероризъм и пролиферация. Доказателство за това, за жалост, е включването на България в сивия списък на държавите с проблеми в борбата с прането на пари. Тя бе включена в този списък през октомври миналата година“, припомни проф. Йорданова.

Според проф. Йорданова България прави постъпки, за да бъде извадена от „сивия списък“ за пране на пари и това, по думите й, е въпрос на време.

„Има разписан детайлен екшън-план какво е необходимо да свърши България, тъй като са констатирани редица недостатъци на местното законодателство и на процеса на имплементиране на европейското законодателство в местното.

Констатирани са редица слабости в работата на надзорните лица, които трябва да съблюдават превенцията на прането на пари и финансирането на тероризма. Когато българското правителство представи достатъчно убедителни доказателства, че недостатъците са преодолени, вероятно до 1 година България би могла да бъде извадена от сивия списък“, съобщи Йорданова.

Тя допълни, че преди седмица е проведена работна среща, на която България е представила първите резултати от предприетите мерки съгласно екшън-плана за изваждане от списъка. „Резултатите бяха приети положително. Така че процесът на изваждане на страната от сивия списък е вече активиран“, заяви Йорданова.

Тя уточни, че хората, с които работи в САЩ, познава още от работата си в България.

Николай Малинов

„Те не са незапознати с процесите в страната, що се отнася до прането на пари и финансирането на тероризма. Тъкмо обратното. Впечатлявам се от конкретните детайли по конкретни оперативни въпроси, с които разполагат. Има един риторичен въпрос, който редовно ми се задава, и той е свързан с тяхното недоумение

как е възможно,

когато едно лице е публично обявено за свързано с политическа корупция, рекет, непотизъм, връзки с лобистки кръгове, мафия, контролиране на съдебната система, да продължава да заема висша държавна длъжност, да бъде активен участник в обществено-политическия живот и да бъде избиран на ръководни постове в партии ?! Нещо, което не би могло да се случи в САЩ, поради издигнатото в култ върховенство на закона“, каза проф. Йорданова.

Правосъдният министър Атанас Славов коментира, че не може да потвърди, а и няма официална информация дали и кога предстои ново издание на списъка „Магнитски“ за България. „Не е добре за публичния имидж на България да има нови издания на списъка „Магнитски“. Вероятно е ефективно включването на отделни лица в този списък и не е добре за публичния имидж на България от една страна, а от друга е тежка диагноза за нефункционалност“, каза той пред националната телевизия.

В момента санкционирани по закона „Магнитски“ заради корупция са съпредседателят на ДПС Делян Пеевски, бившият хазартен бос, подсъдим за укриване на данъци у нас и лидер на нов политически проект Васил Божков, бившите министри на ГЕРБ Владислав Горанов и на БСП Румен Овчаров, бившият висш служител на спецслужбите Илко Желязков, лидерът на движение „Русофили“ Николай Малинов, който е подсъдим за шпионаж в полза на руснаци, както и бившите директори на АЕЦ „Козлодуй“ Иван Генов и Александър Николов.

Санкциите предвиждат блокиране на активите им по света, забрана за влизане в САЩ, както и санкции за онези, които продължават да им сътрудничат.