Поклонението пред тленните останки на патриарх Неофит ще се състои в петък (15 март). Погребението на главата на Българската православна църква ще бъде в събота (16 март). Това съобщиха от Светия Синод.

В 9 часа утре тленните останки на патриарх Неофит ще бъдат изложени за поклонение в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски”. В 9:30 ч. в събота ще бъде отслужена заупокойна света литургия. Опелото ще започне след това. С литийно шествие тялото на патриарха ще бъде пренесено до митрополитската катедрала „Св. Неделя”, където ще бъде положено.

Траурни камбани посрещнаха тленните останки на патриарх Неофит в митрополитския храм  „Света Марина” в София. Там е и духовенството от цялата Софийска митрополия.

Предстои трисагий или заупокойна молитва за душата на Негово Светейшество. След това Евангелието се чете от духовници без прекъсване до момента, в който не бъде определен час за опелото и такова не се извърши.  

Пред тленните останки на патриарха първо се поклониха духовниците, членовете на Светия Синод, а след това вратите на митрополитския храм „Света Марина” бяха отворени и за миряните.

Патриархът и глава на Българската православна църква Неофит почина на 13 март, като смъртта му настъпи след продължително боледуване във Военномедицинска академия (ВМА-София), вследствие на многоорганна недостатъчност, пише в съобщението на БПЦ.

Вече са уведомени всички митрополити. Малко преди това президентът Румен Радев, премиерът в оставка Николай Денков, вицепремиерът Мария Габриел също са получили информация за кончината на патриарх Неофит.

Мълвата за смъртта му се разпространи в късния следобед вчера, но никой не потвърждаваше официално. Във Facebook се разпространиха постове с молба да се молим за патриарха. В няколко сайта се появиха опровержения с позоваване на Светия Синод. В едно от тях пишеше даже, че патриархът е контактен, но до него има достъп само един владика заради вирусите.

Официално от Синода съобщиха на 29 ноември м.г., че главата на БПЦ е във ВМА, приет е бил с белодробно заболяване. Стана ясно, че е бил поставен в медикаментозна кома, а в храмове в цялата страна бяха направени молебени за здравето му. 

Говорителят на Светия синод Емил Велинов обясни, че усложнения след настинка вероятно са причинили тежкото заболяване на патриарха. В края на ноември Неофит имал много ангажименти и именно тогава се разболял.  

Патриарх Неофит е роден със светското име Симеон Николов Димитров в София. Баща му е железничар, а майка му чистачка. Тя е силно религиозна и изиграва основна роля за постъпването на сина й в семенарията. От 1971 г. до 1973 г. той е на специализация в Московската духовна академия.

Подстриган е за монах на 3 август 1975 г. в Троянската света обител от патриарх Максим. В следващите 20 години се издига в църковната йерархия.

В началото на 1992 г. е назначен за главен секретар на Светия Синод. Председателства и синодалната просветна комисия

От 2001-ва година оглавява епархията в Русе.

След смъртта на патриарх Максим, Неофит е един от тримата митрополити, които на 16 февруари 2013 г. са номинирани за участие в избор на български патриарх от Патриаршеския избирателен църковен събор. До избора му на 24 февруари се стига, след като Светия синод изпада в патова ситуация в резултат на двудневни гласувания, при които никой митрополит не успява да събере необходимите 10 гласа.

Патриарх Неофит е известен и със своето агентурно минало като агент Симеонов.

Той е вербуван от Шесто управление на Държавна сигурност през 1983 г. От няколкото документи в досието му, предимно на оперативни работници, става ясно, че агент „СИМЕОНОВ" е предавал писмени сведения за български свещеници в задграничните епархии, които е посещавал при пътувания в чужбина. Такива донесения обаче не са съхранени.

„Неговото разбиране за религията и мястото на БПЦ в съвременния живот и социалистическото изграждане на страната не е все още напълно избистрено, но се забелязват положителни елементи. Одобрява участието на църквата в борбата за мир. Демонстрира безпределна любов и вярност към Съветския съюз, съветския народ, към работата и линията, която провежда Руската православна църква".

Неофит е един от малцината членове на Светия синод с досиета, който заема публична позиция веднага след огласяването им през януари 2012 г. Тогава той заявява, че не се чувства виновен и не е предавал някого.

„Не се чувствам виновен към никого или че съм предавал някого, а просто съм изпълнил нещо, което в онова време е било изискване, когато е трябвало да се пътува извън страната. Това е било желание на Държавна сигурност и затова съм спокоен и чист пред съвестта си, че не служа в църквата като предател."

В подкрепа на думите си патриарх Неофит не се противопоставя на канонизацията на жертвите на комунистическия режим.

Щом имаме жертви, щом за вярата са пострадали свещенослужители и миряни, те имат възможността, да достойни да получат мъченически венец.

И в по-нови времена патриарх Неофит странеше от политиката и рядко вземаше думата по актуални събития. По време на масовите протести срещу управлението на Бойко Борисов през 2020 г. и на фона на полицейско насилие, той лаконично призова младите по площадите:

Да бъдат разумни и всичко да бъде с добър резултат.

Българският патриарх публично подкрепя православната църква в Македония, като не пропуска да поздрави Охридската архиепископия за празници, а през 2018 г. Скопие получи за първи път и Благодатния огън за Великден от България.

„Да се радват на нашата подкрепа и да знаят, че България и Македония са една кръв“

В обръщение, прочетено от епископ Поликарп за Гергьовден през 2022 г. пък патриарх Неофит осъди войната, която Русия води в Украйна.

През последните месеци, в които станахме свидетели на братоубийствената война в Украйна, когато виждаме как православен народ воюва против друг православен народ с неоправдано,

ненужно кръвопролитие, посявайки семената на една дълговечна вражда и разделение между братя по вяра и род. + Войната не е и не може да бъде средство за разрешаването на нито един спор, нито за нея може да съществува каквото и да било оправдание.

През 2019 г. патриарх Неофит посрещна в Патриаршията папа Франциск

През май 2022 г. патриарх Неофит пострада тежко при падане, при което счупи бедрена кост. Той се възстанови, но залежаване предизвика тежка пневмония, заради която беше приет в болница. Патриархът отново влезе в болница в края на ноември миналата година заради белодробно заболяване. 

Патриарх Неофит беше на 78 години.

Българската патриаршия също потвърди кончината на Неофит.