сн. ,,Вести”

Корпоративна търговска банка (КТБ) и Делян Пеевски успяха да сложат ръка и върху ,,Техномаркет" - най-голямата верига за бяла и кафява техника в България. Сделката стана възможна, след като Комисията за защита на конкуренцията, която се оглавява от семейния приятел на Пеевски и майка му Ирена Кръстева - Петко Николов, даде зелена светлина. Комисията разреши на лихтенщайнската компания ,,Домтех холдинг" да стане мажоритарен собственик на ,,К енд К електроникс", която притежава ,,Техномаркет". Медиите в България писаха, че зад лихтенщайнската компания стои всъщност Корпоративна търговска банка.

Според неофициалната информация финансовата институция, която беше един от основните кредитори на групата, сега преобразува заемите си в собственост, като увеличава капитала на групата. Според Търговския регистър на княжеството фирмата е създадена през юни тази година и е представлявана от консултантска компания със седалище във Вадуц.

,,К енд К електроникс" е лидер на българския пазар на електроника и управлява търговска верига ,,Техномаркет", която има 55 търговски обекти в страната. Компанията от своя страна е и изключителен доставчик за България на марките ,,Самсунг", ,,Панасоник" и LG. Приходите й през миналата година са били  549 млн. лв.

Междувременно Конституционният съд реши във вторник да направи безпрецедентно лично изслушване на Делян Пеевски и го насрочи за 8 октомври. Така съдът за пореден път се измъкна и отказа да вземе окончателно решение по казуса трябва ли г-н Пеевски да се върне като депутат в Народното събрание, или е загубил мандата си със злополучното си избиране за шеф на ДАНС. Всичко това се случва въпреки официалната информация, че проектът за решение на Конституционния съд вече е написан от докладчика Румен Ненков. Досега в своята практика КС никога не се бе възползвал от възможността да прави лични изслушвания и приемаше в писмен вид мненията на засегнатите по разглежданите дела. Според наблюдатели целият водевил се разиграва само и само съдът да не се произнесе по случая никога.

До делото за Делян Пеевски се стигна след избора му за председател на ДАНС и оттеглянето му три дни по-късно под натиска на протестите. От ГЕРБ подадоха жалба в КС, с която поискаха г-н Пеевски да бъде обявен в несъвместимост с позицията му депутат и да бъде изгонен от Народното събрание. Причината е, че той е бил избран за шеф на ДАНС и няма как да се върне в парламента. От ДПС обаче твърдят, че г-н Пеевски не бил подписал необходимите протоколи за встъпване в длъжност в ДАНС, въпреки че се настани за няколко часа в директорския кабинет и дори даде интервюта оттам, а Народното събрание не е приело решение за прекратяване на депутатския му мандат.

Неофициално се разбра, че настояването за лично явяване на г-н Пеевски е на председателя на съда Димитър Токушев, назначен в КС от квотата на  президента Георги Първанов през 2006 г. От писмо на докладчика по делото Румен Ненков пък става ясно, че той не е съгласен с подхода на Токушев и заявява, че е ,,абсурдно" да се приема отделно определение за призоваването на Пеевски като заинтересовано лице. Г-н Ненков смята, че е напълно достатъчно, каквато е била практиката досега, депутатът да се призове с едно писмо на председателя или докладчика. Ненков заявява, че не желае да носи отговорност за забавянето на делото, както и за авторитета на съда. Самият Румен Ненков, избран за конституционен съдия от квотата на съдебната власт, пък е баща на депутата от ГЕРБ Александър Ненков.