Смъртоносна бактерия, която убива до 50 процента от хората, които заразява, е била открита в клиниката Майо в Аризона. 

Трима лаборанти са били изложени на опасния микроорганизъм от вида Burkholderia pseudomallei, докато са тествали проби от 58-годишен мъж, който е дошъл с артериална инфекция. 

От служителите в продължение на три седмици са вземани кръвни проби, за да се гарантира, че не са се заразили. И тримата са дали отрицателни резултати при всеки тест. 

Бактерията, произхождаща от Австралия и части от Югоизточна Азия,  предизвика вълни на заразени в САЩ, след като Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) предупредиха, че вече е ендемична за крайбрежието на Мексиканския залив.

В доклада за случая един служител — с основно заболяване, което не е описано подробно — е

посочен като изложен на „висок риск“ от инфекция.

Той е взел проби от бактериите и ги е поставил в машина за тестване. Не е ясно как са били докосвани, но това вероятно е било направено с помощта на предмет като пипета. Вероятно служителите са носили и предпазни средства. 

Лаборантът е тествал бактериите на отворен работен плот извън шкафа за биологична безопасност, който може да предотврати разпространението на организмите.

Счита се, че другите двама членове на персонала са с „нисък риск“ от заразяване с болестта. И двамата многократно са инспектирали съдовете , където се развиват бактериите, но не се съобщава, че да са имали по-близък контакт.

Всички потенциално заразени служители трябваше да измерват температурата си два пъти на ден в продължение на три седмици. Те също бяха помолени да съобщават за всякакви симптоми.

Двама от тримата също са се съгласили на серологично наблюдение за шест седмици, при което се събират кръвни проби и се изследват за антитела срещу бактериите. При всеки тест служителите не са показали признаци на заболяване. 

Кръвните изследвания също не са разкрили антитела срещу бактериите. 

Експозициите са се случили в средата на януари 2021 г., но едва сега бяха разкрити в списанието Emerging Infectious Diseases. Идентифицирани са общо 30 потенциални контактни лица.

Персоналът е бил случайно изложен на бактерията, тъй като първоначално се смяташе, че пробите не съдържат смъртоносния микроорганизъм.

Не е ясно какво се е случило с пациента, диагностициран с микотична аневризма или артериална инфекция.

Д-р Лиза Спейзър, лекар по инфекциозни заболявания в клиниката, и други, които са допринесли за доклада, казаха: „Липсата на клинично и лабораторно подозрение за Burkholderia pseudomallei (B. pseudomallei) доведе до случайно лабораторно излагане на трима служители. Лабораториите в САЩ трябва да останат бдителни и да са наясно с характеристиките на растежа, свързани с B. pseudomallei, за да помогнат за избягване на професионално излагане.“

Статистиките показват, че

около 12 американци са диагностицирани с инфекция от бактерията всяка година,

въпреки че те почти винаги са свързани с пътуване. Пациентите са диагностицирани с мелиоидоза, заболяване, наподобяващо туберкулоза или пневмония.

B. pseudomallei често се открива в почвата и пресните или солени водни пътища. Хората могат да се заразят, след като влязат в контакт със замърсена зона и след това погълнат бактериите. Възможно е също да възникне инфекция чрез вдишване на прах или водни капчици, които са замърсени.

В повечето случаи бактериите не предизвикват симптоми, защото имунната система може да се пребори с тях. Но когато инфекцията започне, пациентите могат да страдат от симптоми, като болки в ставите, треска и главоболие в ранните етапи. След това това инфекцията може да прогресира до мелиоидоза, като CDC предупреждава, че между 10 и 50 процента от случаите са фатални.

Хората, които живеят по крайбрежието на Мексиканския залив и имат заболявания като диабет, бъбречни заболявания и хронични белодробни заболявания, са особено изложени на риск.