Ще успее ли прочубата се в цял свят анти COVID стратегия на Китай по време на Зимните олимпийски игри в Пекин и на фона на разпространението на силто заразния вариант омикрон? Този въпрос си задават фенове и спортисти по-малко от месец преди старта на Игрите в Пекин (4-17).
Домакините от Китай продължават подготовката си, а прецизните им планове са за ограничаване на COVID-19 заразата чрез поставяне на всички участници в затворена среда, пише "Дневник". До този момент страната е съобщила само за няколко случая от новия вариант и до голяма степен е успяла да овладее COVID-19, който се появи за пръв път именно в китайския град Ухан преди две години. В този период Китай се справи благодарение на политиката на нулева толерантност, която включва строго проследяване на контактните лица, пълно блокиране, както и ограничения за пътуване, които драстично намалиха международните пътници. Сега обаче цялата стратегия ще бъде подложена на изпитание, тъй като
пристигат 2000 спортисти от цял святкакто и около 25 хиляди души, които са от щабовете, делегациите или ще отразяват игрите. Организаторите още не са казали колко от тези хора ще бъдат в т.нар. балон и ще са част от затворената среда. На пресконференция преди дни китайските власти увериха, че мерките им са ефикасни и могат да гарантират провеждането на олимпийските и параолимпийските игри по график. "Ограниченията ще бъдат много по-строги от тези, които бяха в сила в Токио на летните игри", добавиха те. В основата на плана е липсата на контакт между местното население, работещите на игрите, както и спортистите, пристигащи от чужбина. За тях е осигурен и специален транспорт, който да ги отведе направо в балона. Игрите в Токио се проведоха в разгара на вълната от Делта варианта, като в японската столица имаше по-свободен достъп. Въпреки това всичко мина по план. Сега обаче международни експерти са притеснени заради по-бързото разпространение на Омикрон, което вече се отразява и на спортния календар. Вълната от Омикрон отложи 90 мача от Националната хокейна лига (НХЛ) на САЩ и Канада. Това доведе и до решение състезателите от НХЛ да не пътуват за Пекин. Освен това председателят на Канадския олимпийски комитет заяви, че е притеснен за нормалното провеждане на игрите.
Ефективността на китайските меркиТестовите събития преди Пекин 2022, проведени наскоро със спортисти от чужбина, са преминали добре, уточняват организаторите. Пекин съобщи само за няколко случая на заразени с COVID-19 при хиляди направени тестове. Около 85% от населението в страната е ваксинирано, предимно с китайски препарати, произведени от Sinopharm и Sinovac. Всички около 20 000 китайски доброволци и други, които ще влязат в затворения олимпийски цикъл, са ваксинирани. Показанията за ефикасност в клиничните изпитвания варират между 50% и 83.5%. Това е по-ниско от 90-те процента при ваксините на "Пфайзер" и "Модерна".
Затворена среда и тестовеКакто и на игрите в Токио, в Пекин също няма да се допуска международна публика. Присъствието на местни също вероятно ще бъде ограничено. Участниците в олимпийските игри трябва да дадат отрицателни резултати, преди да им бъде позволено да се качат на чартърните полети до Пекин. При пристигането им те трябва да покажат документ за ваксинация или да се подложат на триседмична карантина. Ежедневните тестове, както и в Токио 2020, остават. На подобни тестове обаче не може да се разчита за откриване на случаи по време на инкубационния период на вируса. Организаторите признаха, че очакват "определен брой" случаи на COVID-19 предвид големия брой международни пристигащи.