Обезлесяването в бразилска Амазония води до увеличаване на разпространението на болестта малария, сочи ново проучване, цитирано от ДПА.

Изследователи от САЩ и Бразилия са анализирали данни от 2003 до 2022 г. Те откривали, че един процент увеличение на обезлесяването води до средно 6,3% нарастване на случаите на заразени от малария само един месец по-късно.

Екипът от учени обяснява, че комарът Nyssorhynchus darlingi, който разпространява малария в Бразилия, има полза от обезлесяването. След изсичането на дърветата тези насекоми намират по-добри местообитания за размножаване. Те предпочитат чисти, частично осветени от слънцето води с растителност. Такива условия са рядкост в горите, където светлината е ограничена. Но след изсичането на горите комарите често намират идеални места за размножаване.

Според учените има по-голяма възможност хората да влязат в контакт с комари в обезлесените райони, което повишава риска от заразяване от малария.

Маларията е едно от най-разпространените инфекциозни заболявания в света. То се причинява от паразити, пренасяни от комари. Проявява се с висока температура, втрисане, главоболие и мускулни болки. Може да бъде особено смъртоносно за малки деца и възрастни с отслабена имунна система.

По данни на Световната здравна организация през 2022 г. около 249 милиона души в 85 държави са се разболели от малария, което е довело до 608 000 смъртни случая.

Проучването е публикувано в списание „Протоколи на Американската академия на науките“ (PNAS).