„Да, България“, „Зелените“ и ДСБ се съюзиха във формат „Демократична България“
Иглика Горанова
Софийският хотел „Хилтън" - част от прочутата американска верига, основана от Конрад Хилтън, известен с убийствен нюх, предприемчивост и безскрупулност, влезе в историята на малките десни обединения. От фоайето на „Хилтън" лидерите на ДСБ, „Да, България" и „Зелените" (все партии без субсидия) избраха да обявят на 12 април (Деня на космонавтиката) създаването на новия си съюз „Демократична България", поставил си за цел да спука „балона Борисов" и да върне страната в отбора на лоялните партньори на НАТО и ЕС. В екипа на новото обединение влизат познати лица от обществения живот у нас като Велизар Шаламанов, Радан Кънев, Стефан Тафров, Мартин Димитров, Петър Славов, Мануела Малеева, Антоанета Цонева, проф. Александър Кьосев, Емил Георгиев (който беше лице на лявата по същността си партия ДЕОС). В декларацията за учредяването на съюза се заявява, че трите партии обединяват своите сили, за да изградят „управленска алтернатива", която да осигури „благосъстояние и качество на живот на българските граждани, конкурентна икономика и ускорен икономически растеж и устойчиво управление на природните ресурси".
Основателят на ДСБ и бивш премиер Иван Костов обаче поля новото обединение със студен душ, защото е съставено от партии, част от които имат политически разминавания. Като пример бившият премиер даде ДСБ и „Зелените". „Зелените" атакуват точно концесиите, които ние сме дали. Атакуват частната собственост и частната инициатива. Като „Обединени патриоти" са, където едните са с Кремъл, другите против. Политика все пак се прави с компромис", обясни притесненията си Костов. Но допусна, че формацията може да представлява и него, защото все пак трябва да се правят компромиси. Трите формации обаче не са притеснени от различията си по оста ляво-дясно, защото за тях сега е определящо отношението към НАТО, ЕС и Евразия.
Около трите партии, обединени в „Демократична България", гравитират ДЕОС и БЗНС на Николай Ненчев, които излизаха през последните няколко месеца с общи позиции по редица въпроси. Според участници в новата формация след задълбочен анализ е станало ясно, че част от десните избиратели няма как да подкрепят либералната ДЕОС, която например е за узаконяване на еднополовите бракове. В неделя ДЕОС свика свое заседание, на което реши да се разпусне и отделни нейни членове да работят с „Демократична България". Дали БЗНС ще се присъедини официално към новата формация, ще стане ясно идния месец. „На 12 май имаме конгрес и тогава ще решим официално как да действаме", каза пред „Икономист" Николай Ненчев, който бе официален гост в „Хилтън" на обявяването на новото обединение. През ноември миналата година БЗНС излезе от Реформаторския блок (РБ), за да търси устойчив съюз с „Да, България" и ДСБ.
Засега в кръга на съюзниците на „Демократична България" не влиза „Движение България на гражданите", независимо че партията излезе в събота официално от Реформаторския блок и че по последни проучвания на „Алфа рисърч" събира 1% подкрепа. ДБГ обяви, че засега няма да влиза в обединения, а че ще работи по общи политики с партии, с които има сходни позиции. Най-вероятно тя ще продължи да си сътрудничи с БНД на Борислав Великов и с „Глас народен" на Светослав Витков, които също излязоха от РБ. „Трябва да направим нещо трето - по-добро от ГЕРБ и БСП, което да бъде техен контрапункт", смята лидерът на ДБГ Димитър Делчев.
Разривът на ДБГ и СДС бе официализиран преди месец, когато ДБГ обяви, че си замразява членството в РБ, защото не е дадена достатъчно ясна заявка за разграничение от политиката на управляващите. Въпреки това в средите на „Демократична България" продължава да няма желание за разговори с ДБГ. „Събрахме се читави хора и засега се въздържаме да каним в редиците си обвързани с ГЕРБ политици", обясниха пред „Икономист" членове на новата формация. Те нямат доверие на „стари лица" като Меглена Кунева и Даниел Вълчев, въпреки че двамата вече са в сянка. При толкова натрупани стари лични вражди е трудно отсега да се прогнозира дали за следващите избори „Демократична България" и ДБГ ще преосмислят позициите и ще се обединят в името на влизането на парламента - както направиха ВМРО, НФСБ и „Атака".
Най-изнервена е ситуацията в СДС. Формацията, която държи марката на най-старата дясна партия у нас, влезе във вторник в новините с бой и разцепления. Привържениците на лидера Божидар Лукарски и неговата концепция за консервативно-патриотичен съюз и противниците му, които настояват Лукарски да си отиде и СДС да сключи съюз с ДСБ, се сбиха на Национален съвет на партията. Лукарски бе наел охрана, която да не допусне на заседанието шест организации, които са против него - с мотива, че не са си платили членския внос и са нелегитимни. Противниците му, водени от бившия земеделски министър Румен Христов и от кмета на Карлово Емил Кабаиванов, обаче влязоха в залата и викаха „Оставка". Членове на СДС показаха пред медиите и сценарий, написан от противници на сегашния лидер, който е много подробен (виж карето). Ето най-важното от него: В сценария се разиграват и два варианта за протичане на заседанието. Единият е, че Лукарски е свален с гласуване, а другият е, че не е свален. При първия се предлага Румен Христов за временен председател до избора на нов. При втория се иска оставката на главния секретар, за когото се припомня, че вече я е подавал веднъж и затова тя се приема.
След като Лукарски разпусна заседанието, противниците му обявиха пред медиите, че са успели да съберат кворум и че са решили да свалят лидера си на 12 май в Пловдив.
Сценарият на преврата „Адвокатът Лъжарски открива заседанието. Още след първото изречение Георги Ненков става и започва да се бори да му дадат думата... Ако се налага, ние, членовете на НИС, го подкрепяме словесно от място, ставайки прави, без да ходим на микрофона, и ръкомахайки с ръце, а ако се налага, Румен Христов ръкомаха с патерицата с цел създаване на суматоха... Преброителите броят, Пилев обобщава резултатите, съобщава ги на ухото на водещия. Водещият обявява, че дневният ред е приет... Дава думата на Юлиян Леков. Той чете анализа. Чете и реве... Ако е необходимо, той ще поиска кърпичка от костюмирания Бобаракос, известен още като Поп Кръстьо (бившия депутат Боби Миланов). След като приключи с анализа, той спира да чете и съответно спира и да реве и допълва, че резултатите от анализа и анкетата доказват още веднъж правотата, с която 8 от членовете на НИС още през януари... поискахме оставката на председателя. Пилев скача, грабва микрофона и предлага тайното гласуване. Водещият не допуска никакви дебати и дискусии... Залата гласува, преброителите броят, Пилев обобщава, водещият обявява резултатите. Румен скача, грабва микрофона и предлага комисия по избора в състав. В този момент той вади от другия ръкав на елегантния си кметски костюм цветно копие от подписката и обявява, че е постъпило искане по чл. 24, ал. 1, т. В от Устава на СДС с искане за предсрочно прекратяване на мандата на председателя... (поради некадърност)." |