Има ли клуб, който е основан и не е имал проблеми в началните си години? Е, не е „Манчестър сити". „Сейнт Маркс", първоначалното име на „Сити", печели само един мач в първия си сезон и влиза в учебниците по футболна история, защото противникът им „Сталибридж кларънс" разполага с 8 играчи и допълва бройката до 11 с доброволци от публиката.
Клубът натрупва толкова много дългове по времето, когато се нарича ФК „Ардуик", че тогавашният директор, който ги спасява, трябва да отмени сватбата си за след три години. Пътят е труден и за съгражданите „Манчестър юнайтед", чието първо име е „Нютон Хийт". Отборът завършва два поредни сезона на последното място. Дори тогавашните управници се опитват да съдят вестник, в който пише, че стилът им на игра е „не футбол, а просто бруталност''. „Бирмингам дейли'' заключва, че тактиката на тима е „може би да създаде повече работа за гробарите''. „Нютън Хийт" печели делото и вестникът е осъден да плати един грош за щетите.
Нищо обаче не е толкова странно, колкото историята на Кралското семейство от Средния изток, което купува футболен клуб от експремиера на Тайланд. Превръща го в шампион на Англия, след което ни представя негово миникопие. Играчите на „Ню Йорк сити" ще носят същите екипи като колегите си от „Манчестър", познати като „гражданите'', и дори техните привърженици вече са създали някакво съперничество на Източното крайбрежие. Те са снимали статуята на Роки Балбоа във Филаделфия с шалче на „Ню Йорк сити".
Трябва да е странно да подкрепяш отбор, който никой никога не е виждал в игра, но има над 13 хиляди закупени сезонни билета 4 седмици преди началото на сезона в МЛС и серия от събития, организирани от фен групата „Third Rail", кръстена на системата на работа на метрото в Ню Йорк, която обещава да бъде „електричеството, което ще даде сили на ФК „Ню Йорк сити''.
С оглед на работата, която хората, участващи и в двата проекта, свършиха в Манчестър, и знаейки опита, който имат, вероятно ще се съгласите, че ще се справят отлично и в Ню Йорк. Просто можем да се възхищаваме на начина, по който те „отвлякоха'' Франк Лампард. По техни данни тимът е в топ 3 на отборите в МЛС, които са направили най-много продадени сезонни билети и що се отнася до интереса, който генерират отборите в туитър и фейсбук. Тимът набира скорост, без дори да е започнал мача.
Но все пак трябва да имаш известно модерно мислене и открит ум, за да се чувстваш все още спокоен с т. нар. си нов „франчайз''. Споразумението за сътрудничество между Манхатън и Манчестър спира чувството за недоумение за това как Лампард играе в момента в Англия. Собственикът на „Сити" шейх Мансур бин Зайед ал Нахаян запази Лампард в „Манчестър" след известни деликатни преговори с... е, познайте кого - собственика на „Ню Йорк сити" шейх Мансур бин Зайед ал Нахаян.
Лампард няма да пристигне в Ню Йорк до юни, но въобще не е лесно да предвидиш кога той ще направи дебюта си, при положение че е нормална практика за всеки играч от Премиер лигата, особено на възраст близка до 37 г., да почива един месец. А и след това го очаква 5-седмична предсезонна подготовка. Лампард разплага с качествата да обясни защо неговата история не е толкова цинична, колкото изглежда на фона, че е легенда на „Челси". Хващам се на бас обаче, че ще трябва да се откаже от лятната си почивка. Почти 300 души са поискали да им бъдат върнати парите за сезонните билети, защото се чувстват подведени около ситуацията с контракта му с „Ню Йорк сити". Тимът се показа на светлина единствено в контролата срещу „Джаксънвил армада" и привържениците, които са изхарчили между $306 и 2,975 за сезонни пропуски, трябваше да се задоволят с обяснение на срещата в социалните медии.
Мачът се игра в четири части от по 24 минути и ако това ви звучи малко странно, е нищо пред историята от първия мач на „Финикс файър" през 1979 г. Когато футболистите разпечатват екипите си преди срещата, става ясно, че няма вратарски такъв. Президентът Лен Лесър обаче не е изненадан. „Ние ще бъдем най-хитрият отбор в лигата, заявява той. - Стига вече с тези глупости играчите да носят различни екипи. Искам да имаме еднакви униформи." Лампард трябва да попита чичо си Хари Реднап. Той игра в този отбор.
Дали „Ню Йорк сити" е тимът, който ще донесе тази разликата в МЛС? Както можете да си представите, не е лесно намирането на стадион в Ню Йорк. Клубът отказа предложението на МЛС да бъде построен стадион на мястото на парк в Куинс по същата причина, по която Дейвид Бекъм се сблъска в стена, когато предложи да построи 20-хиляден стадион в Парк музея в Маями. Жителите на града отвърнаха с въпроса: дали Бекъм би отишъл при кмета на Лондон, за да го попита дали може да построи стадион в Найд парк. „Ню Йорк таймс'' даде да се разбере, че това граничи с „поставянето на футболен стадион в белите дробове на Куинс''.
Търсенето ще продължи, но стадионът на „янките'' не е лош временен вариант. Взет под наем за 3 години. И когато се анализират мащабите на работа, не е ли реалистично, че много хора са на мнение, че това е един хитър план на „Манчестър сити" да заобиколи правилата на финансовия феърплей? За някои това изглежда като автоматичен план за собствениците на клубове, достатъчно богати или достатъчно умни, за да надхитрят противниците си. Но замислете се за секунда. Наистина ли те са готови да преминат през години на политически боричкания, в които да обърнат света, за да построят стадион в Ню Йорк, за да направят нов клуб за огромна сума пари с 25 играчи и повече от 100 души персонал просто защото за „гражданите'' е трудно да влязат под бариерата за финансов феърплей?
За Арсен Венгер може да е подозрителен броят на футболистите, които ще бъдат взети под наем от „Ню Йорк", но „Арсенал" трябва да прави нещо подобно, като се има предвид мажоритарният собственик Стан Кроенке - собственика на отбора от МЛС Колорадо Рапидс. Челси има уговорка с холандския „Витес", където изпраща доста играчи под наем. „Манчестър юнайтед" е правил всякакви договорки през годините. Доста умен ход. Не изключително сензационен, но може би съответните хора просто виждат възможност за МЛС да процъфти в лицето на „Ню Йорк сити". Същото е положението и в Абу Даби. „Сити футбол груп'' притежава главния пакет акции на отбора от ОАЕ, както и тези на астралийския „Мелбърн сити" и японския „Йокохама маринос". Изглежда, главната им цел е някаква форма на глобална доминация. Това ще бъде дълъг процес.