Ню Йорк беше определен за световната столица на канабиса, в който Ц, значително повече от подгласниците Сидни и Лос Анджелис.
Картата с резултати от CFAH, уелнес група, постави пет други градове в САЩ в топ 20 - Чикаго, Хюстън, Финикс, Филаделфия и Денвър - чието население консумира най-малко 6,8 тона канабис ежегодно.
Европа и Северна Америка доминират в таблицата. Единствената друга страна, която се доближава до САЩ, е Канада с четири града - Торонто, Ванкувър, Монреал и Анаполис.
Докладът на CFAH предизвиква опасения, че легализирането на канабиса в 23 американски щата и Вашингтон води до увеличаване на потреблението, особено сред тийнейджъри и млади възрастни.
Защитниците казват, че марихуаната има здравни и социални ползи, но критиците твърдят, че широкото ѝ използване води до по-високи нива на проблеми с психичното здраве, злоупотреба с други забранени вещества и дори повече убити шофьори в автомобилни катастрофи.
В своето проучване организацията разгледа и цената на канабиса в световен мащаб. Жителите на Токио плащат най-много за доза, близо 34 долара за грам. Потребителите в Дъблин, Ирландия, Талин, Естония и израелския град Ришон ЛеЦион също плащат над средните коефициенти за цигара.
Търсещите изгодна сделка трябва да се насочат към Монреал, където грам трева струва по-малко от 6 долара. Други канадски градове, както и Бангалор в Индия и афганистанската столица Кабул, също са добри за евтин канабис.
В САЩ Вашингтон, Сиатъл и Ню Йорк са сред най-скъпите дози. В Денвър, Лос Анджелис и Портланд те струват 7 долара за грам, се казва в доклада, който беше публикуван тази седмица.
С легализацията
цената на марихуаната е паднала с повече от 11%,
установиха те. Това може да означава спад на цените до едва 5,61 долара за грам за американците през това десетилетие.
Ню Йорк легализира употребата на канабис за развлечение за възрастни през 2021 г. и стартира своята програма за лицензиране и продажби на дребно в началото на 2023 г. Този месец в града бяха одобрени още стотици лицензи за търговия на дребно, като същевременно бяха предприети мерки срещу нелицензираните магазини.
Минесота стана 23-ият щат, който легализира марихуаната за развлечение със закон, приет по-рано тази година, който влезе в сила на 1 август.