Учените са разработили лекарство за борба с рака, което унищожава всички твърди ракови тумори, като оставя другите клетки невредими. Новата молекула с кодово име AOH1996 е насочена срещу протеин, който присъства в повечето видове рак и помага на туморите да растат и да се размножават в организма. Това е пробив, тъй като досега се смяташе, че този протеин - ядреният антиген на пролифериращите клетки (PCNA) - е "нелечим".
Лекарството е тествано в лаборатория върху 70 различни ракови клетки - включително такива, получени от рак на гърдата, простатата, мозъка, яйчниците, шийката на матката, кожата и белия дроб - и е ефективно срещу всички тях.
Препаратът увенчава 20-годишни изследвания и разработки на болницата City of Hope в Лос Анджелис - един от най-големите американски центрове за борба с рака. Новото лекарство се появява след прогнозата, че ракът ще може да се лекува в рамките на следващото десетилетие - твърдение, което беше направено от учените, изобретили ваксината за коронавирус на Pfizer.
Лечението за рак е ключова цел и на президента на САЩ Джо Байдън, който през 2022 г. възобнови операцията си Cancer Moonshot, целяща да намали наполовина смъртността от рак през следващите 25 години. Миналата седмица обаче той беше упрекнат за твърдението, че администрацията му е "сложила край на рака, какъвто го познаваме", въпреки признаци, че смъртността от това заболяване започва да намалява.
Последното проучване, публикувано в списание Cell Chemical Biology, разкрива, че новото лекарство е било тествано върху повече от 70 ракови клетъчни линии и няколко нормални човешки клетки, които не са имали рак, но са били използвани като контрола. Молекулата селективно убива раковите клетки, като нарушава нормалния им репродуктивен цикъл, не позволява на клетките с увредена ДНК да се делят и спира репликацията на дефектната ДНК. Тази комбинация от фактори кара раковите клетки да загинат, без да увреждат здравите клетки в този процес.
Сега резултатите ще трябва да бъдат повторени при хора. В момента лекарството се изпитва върху хора в рамките на клинично изпитване във Фаза 1 в City of Hope.
Д-р Линда Малкас, професор в катедрата по молекулярна диагностика и експериментална терапия на City of Hope и професор по молекулярна онкология на M.T. & B.A. Ahmadinia, ръководи екипа. Тя заяви, че резултатите до момента са "обещаващи", тъй като молекулата може да потиска туморния растеж самостоятелно или в комбинация с други лечения на рак, "без да води до токсичност".
Новата терапия е резултат от 20-годишна изследователска и развойна дейност и е насочена към раков вариант на PCNA-протеина, който в мутиралата си форма е от решаващо значение за репликацията и възстановяването на ДНК на всички разрастващи се тумори, помагайки на раковите заболявания да се възстановяват и да растат. Като следваща стъпка изследователите ще се стремят да разберат по-добре механизма на действие на потискането му, за да подобрят още повече текущото клинично изпитване при хора.