В 46-ото Народно събрание ще има 21 постоянни комисии, а парламентарни групи няма да могат да се разделят или сливат. 

Това решиха депутатите с приетите текстове от новия Правилник за организацията и дейността на парламента. 

Съставът на комисиите ще бъде определен с решение от пленарната зала.

Към 46-ия парламент ще има Комисия по бюджет и финанси, Комисия по конституционни и правни въпроси, Комисия по икономическа политика, високи технологии и туризъм, Комисия по енергетика и климат, Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление, Комисия по външна политика, Комисия по въпросите на ЕС, Комисия по отбрана, Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред, Комисия по земеделие, Комисия по околна среда и води, Комисия по здравеопазването и други.

Без разделяне или сливане на парламентарните групи

Депутатите, нечленуващи в парламентарна група, няма да могат да образуват парламентарни групи, а съществуващи парламентарни групи не могат да се сливат или разделят.

Текстовете предвиждат още един народен представител да може да членува само в една парламентарна група. Той може да напусне парламентарната група като подаде писмено заявление до ръководителя на групата и до председателя на Народното събрание.

При напускане на групата депутатът губи мястото си като представител на съответната парламентарна група в постоянните комисии и други изборни длъжности в Народното събрание. Народен представител, напуснал парламентарна група, не може да заявява принадлежност и не може да бъде приет за член на друга група.

Председателят на НС ще назначава и освобождава главния секретар 

Председателят на парламента ще може да назначава и освобождава главния секретар на парламента със срок до избирането на председател на следващото Народно събрание. 

Сред правомощията на председателя на парламента в новия правилник ще бъде да назначава и освобождава главния секретар със срок до избирането на председател на следващото Народно събрание.

Председателят на парламента ще назначава и освобождава още служителите към кабинета на председателя, както и служителите към кабинетите на заместник-председателите и парламентарните групи по тяхно предложение.

От ГЕРБ-СДС предложиха ограничението във срока за назначаване и освобождаване на главния секретар да отпадне, но предложението бе отхвърлено.