Второ социологическо проучване, проведено от "Галъп интернешънъл болкан", постава формациите ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ на предстоящите предсрочни избори с равни шансове за първото място. Разликата между тях е 1%, като малката преднина е за "Продължаваме промяната" и "Демократична България". За тях биха гласували 27.1% от анкетираните, а за ГЕРБ-СДС - 26.1%. Анкетата е направена в периода 2 - 12 февруари и обхваща времето, в което САЩ оповестиха списък със санкционирани българи по глобалния антикорупционен закон "Магнитски".

Това е второто проучване за електоралните нагласи в рамките на една седмица, като първото, изготвено от "Тренд", показа разлика от 0.8 на сто в полза на ГЕРБ. Данните на "Галъп" са част от ежемесечната независима изследователска програма на агенцията, като извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от цялата извадка е равен на около 54 000 души.

Пет партии влизат в парламента

От "Галъп" уточняват, че проучването показва моментна снимка и в него не е отчетена промяната в начина на гласуване с хартиени бюлетини и ефекта от него, както и че проучването не отразява в пълнота потенциалните ефекти на санкциите "Магнитски". Ако изборите бяха в средата на февруари, има пет сигурни партии, които ще влязат в парламента. ДПС показва подкрепа от 13,4%, а близо след тях са вече "Възраждане" – с 12,3%. БСП има 8,6%, но тепърва ще се види дали и какво влияние ще имат сложните процеси в партията.

Около бариерата са "Български възход" – техният потенциален резултат, калкулиран заедно с ВМРО, би бил 4,2% – и "Има такъв народ", които се движат близо до това отново да са в Народното събрание с 3,9% в този момент и с добри перспективи с подписката и предстоящата кампания.

Под линията

Засега под линията личат най-вече перспективите на партии като новата лява коалиция, НДСВ и т.н., като техният потенциал тепърва ще проличава и идните вълни на изследване ще дадат по-ясни изгледи дали борбата е за по-долните стъпала, за бариерата или за нещо повече. 3,8% са онези от гласуващите, които биха предпочели "Не подкрепям никого", ако изборите бяха днес. Със сигурност са казали, че ще гласуват 40,7%. Това е близо до активността от предходните избори. Кампанията обаче тепърва предстои, а на числата към този момент следва да се гледа най-вече като на декларативна нагласа.