Законопроектът за нови стимули в размер на 1,9 трилиона долара, подписан от президента Джо Байдън, беше приет от Камарата на представителите в сряда и прокаран преди това в Сената. Приемането от Сената в събота се случи след над 25-часов маратон, в който демократите успяха да решат вътрешнопартийните спорове относно помощите при безработица. Целта на управляващите е предвидените мерки да бъдат превърнати в закон още тази седмица. Очаква се той да бъде подписан от президента Джо Байдън в петък. Приемането на вторите по големина стимули в историята на САЩ е първата значителна победа в управлението на Байдън и ще позволи работата през тази пролет по големи инфраструктурни и производствени проекти, които да подкрепят възстановяването, пише Bloomberg. „Колкото и да е труден този момент, предстоят по-светли дни“, заяви Байдън в Белия дом след гласуването в Сената. „Никога залогът срещу Америка не е бил добър залог“, добави той.

 Кой ще спечели?

 

Това е вече петият пакет за икономически стимули, който Конгресът възнамерява да приеме в рамките на причинената от коронавируса криза, и е най-обширният. Ето какво предвижда той: Гражданите на САЩ, които печелят по-малко от 75 000 долара годишно, ще получат чек за 1400 долара. 90 процента от домакинствата се очаква да имат право на това. Данъчните кредити за деца ще бъдат разширени. Решението обаче не включва платени добавки за семейни отпуски и болнични, както беше при предишните пакети. Седмичното обезщетение за безработица ще бъде увеличено, но само с 300 долара, а не с 400 долара, както беше първоначално планирано. Консервативният демократ Джо Манчин от Западна Вирджиния, за когото се твърди, че е човекът, с когото лично Байдън е преговарял до края, е настоявал за тази промяна.

350 милиарда щатски долара ще отидат за щатски и местни правителства, чиито приходи са се сринали по време на икономическата криза. Демократите напразно се бореха за това преди смяната на правителството. За програмата за ваксинация са предвидени 160 млрд. долара. 50 млрд. долара ще отидат за агенцията за бедствия FEMA, която управлява центровете за ваксинация в цялата страна. 16 процента от населението в САЩ вече са получили първата ваксинация, а осем процента вече са получили и втората. 130 млрд. щатски долара се вливат в училища и университети. Почти 40 млрд. долара са за подкрепа на грижите за деца. 30 млрд. долара ще бъдат отпуснати за безвъзмездна помощ за

жилища и програми за бездомни.

50 млрд. долара са на разположение за подкрепа на малкия бизнес, например под формата на нисколихвени заеми. Пакетът осигурява и 14 млрд. долара за затруднените авиокомпании. Републиканците и някои икономисти смятат, че обхватът на спасителния пакет е твърде висок. „Това е парад на леви проекти, използващи принципа на лейката“, каза ръководителят на републиканската партия в Сената Мич Макконъл, цитиран от „Инвестор“. Критиката се подхранва от сигнали, които вече сочат в посока на икономически подем. През февруари бяха създадени 379 хил. нови работни места, значително повече от очакванията на икономистите. Равнището на безработица леко е спаднало до 6,2%. Цифрите отразяват факта, че редица щати наскоро облекчиха своите ограничения. Икономическият съветник на Байдън Брайън Дийз подчерта в петък, че не всички области на икономиката отново се справят добре: „Все още имаме 9,5 милиона по-малко работни места, отколкото преди пандемията“, поясни той пред американската телевизия CNCB. Байдън също така предупреди, че икономиката ще излезе от кризата твърде бавно без друг пакет за стимули: „Без този спасителен план ще постигнем твърде бавен напредък. Една крачка напред, две крачки назад, ние не можем да си позволим това“.