Само за седмица в пробния период на новата система от камери за контролиране на скоростта по улиците на Чикаго са „хванати“ 52 498 нарушения, или средно по едно на всеки 12 секунди. Програмата за контрол над скоростта в Чикаго, лансирана от кмета Лори Лайтфут, стартира от 1 март. Превишаващите скоростта шофьори ще получават автоматично фиш за глоба от 35 дола по пощата, ако са превишили новата, по-ниска допустима стойност на отклонение от позволената скорост (30 мили/час) с 6-10 мили. Ако обаче са я превишили с 11 и повече мили, глобата скача на 100 долара. Първо обаче имаше пробен период от месец, през който вместо фишове за глоби заловените нарушители получаваха само предупреждения. Именно в една от седмиците на гратисния период са отчетени 52 498 нарушения.

Повече предупреждения няма да има, освен с някои малки изключения за примерни с години шофьори, и вече всеки нарушител ще си плаща съответната сума. Ако нарушенията продължат с интензивност фиш на всеки 12 секунди, годишно в трудно закърпващата положението градска хазна ще влизат 100 милиона долара.

Лори Лайтфут и критиците

Кметът Лайтфут лансира затягането на контрола над скоростта по улиците, като се обоснова с необходимостта да се прекърши тревожната тенденция на нарастване на жертвите на пътни произшествия в Чикаго – 139 за 2020, с 45% повече от свързаните с трафика смъртни случаи пред 2019 година.

Градоначалничката на Чикаго обаче попадна под остри критики. Обвиняват я, че зад декларираната цел да се справи с тежките катастрофи всъщност стои опит за понапълване на градската хазна. Нововъведението бе посочено и като отстъпление от декларираното от Лори Лайтфут намерение да реформира финансите на града и особено неговата система за глоби и такси, която самата тя е окачествявала преди като регресивна и насочена към събиране на приходи.

Странични ефекти

Нередовните водачи също така скоро може установят, че ще плащат не само фишовете за удоволствието да карат бързо – проучване на NerdWallet установи, че има тенденция към увеличаване на застрахователните вноски на заловените в нарушаване на скоростните ограничения и това може да им коства цена на премията 6,85 пъти по-висока от стойността на фиша.

Има и още интересни проучвания, според които броят на сблъскванията дори може да се увеличи заради употребата на пътните камери. Според резултатите на Case Western Reserve University  от 2018 и Chicago Tribune от2014, страничните сблъсъци намаляват при употреба на такива камери с 15%, но ударите отзад се увеличават с 22%. Това, което изглежда сигурно, е че градът разчита на голямо нарастване на глобите, за да се балансира бюджетът на Лайтфут за 2021 година, който се бори да заличи дефицит от 1,2 милиарда долара.