В четвъртък Франция бе залята от последните демонстрации преди Конституционния съвет на страната да произнесе по казуса за пенсионната реформа на президента Макрон в петък. Профсъюзи и стачни организации обаче дадоха недвусмеслени сигнали, че ще продължат борбата, ако решението не ги удовлетвори. В петък и събота полицията няма да допуска протестни действия, а в четвъртък те отново яха експлозивни и се стигна зо сблъсъци.
Демонстрантите щурмуваха централата на френската компания за луксозни стоки LVMH в Париж, а протестното шествие в столицата стигна до седалището на Конституционния съвет, разположено срещу Лувъра в центъра на града, което беше защитено от фаланга от полицаи за борба с безредиците в бронежилетки и с щитове.
Повечето влакове от държавния железопътен оператор SNCF и парижкия обществен превозвач RATP в четвъртък функционираха, макар че в първите дни от протестите железниците бяха бастиони на стачките.
Профсъюзите: Не сме приключили
Движението обаче "далеч не е приключило", заяви ръководителят на центристкия профсъюз CFDT Лоран Берже,в началото на днешната демонстрацията в Париж. Той обеща големи протести на 1 май, Деня на труда.
Твърдо левият профсъюз CGT призова за нови стачки на работниците от рафинериите и на сметосъбирачите, заради чиито протести през март улиците на Париж бяха затрупани с боклук в продължение на три седмици.
В западния град Рен бяха подпалени автомобил и контейнери за смет. В Нант, който през последните седмици беше огнище на напрежение, протестиращите и полицията се сблъскаха, като силите за сигурност използваха сълзотворен газ, съобщиха репортери на АФП.
Протестиращите окупираха за кратко централата на LVMH на лъскавото авеню "Монтен" в центъра на Париж и изстрелваха димни факли.
"Мобилизацията трябва да продължи, защото този законопроект не може да види бял свят", заяви пред репортери Мануел Бомпар, водещ депутат от лявата опозиционна партия "Непреклонна Франция".
В петък всички погледи ще се насочат към Конституционния съвет на Франция, най-висшия административен орган в страната, който ще обяви решението си по пенсионния законопроект - последното препятствие, преди Макрон да го подпише като закон.
Полицията в Париж забрани всякакви демонстрации около сградата на съвета до събота сутринта.
Конституционният съвет, чиито членове са известни като "мъдреците", има правомощията да блокира части от законодателството или дори да го отхвърли изцяло.