Предложението за забрана на заготовките беше на депутата от ГЕРБ Емил Димитров, известен с интересите си на цигарения пазар

Ако изобщо някога сте се съмнявали, че законите се правят не за хората, а според хората (в повечето случаи - според бизнеса им), вече нямате основания за раздвоение. Доказва го поредицата промени в Закона за тютюна и тютюневите изделия в България, която ще продължи и тази есен: даден продукт може да е забранен или пък да е разрешен - зависи кой го произвежда. С поредните корекции в ресорния закон Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) предлага да се отмени забраната за производство и продажба на цигарени гилзи, която беше въведена през миналото лято. Всъщност единствената разлика в ситуацията на пазара от тогава до сега е, че най-голямото предприятие за такива заготовки вече е купено от собствениците на ,,Булгартабак" - групата около Цветан Василев, Делян Пеевски и притежателите на ,,Винпром Пещера", а преди беше на кръга около акционерите на Първа инвестиционна банка Цеко Минев и Ивайло Мутафчийски.

Ах, този Брюксел

,,С проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за тютюна и тютюневите изделия се предвижда отмяна на забраната за производството и продажбата на заготовки за цигари с филтър и свързаните с нея разпоредби на закона", пише на страницата си в интернет МИЕ. Към момента проектът е подложен на процедурата за обществено обсъждане, която се прави, преди самият закон да бъде приет от правителството и изпратен за гласуване в парламента. Мотивите на ведомството накратко са, че забраната противоречи на европейските регулации.

,,Принципът на свободното движение на стоки е ключов компонент при създаването и развитието на вътрешния пазар, като в случая разпоредбата на чл. 30, ал. 4 от Закона за тютюна и тютюневите изделия (ЗТТИ) се явява пречка пред трансграничната търговия. Въведената  (с този член - бел. ред.) забрана за производство и продажба на заготовки за цигари с филтър влиза в противоречие с Договора за функциониране на Европейския съюз", пишат в мотивите си експертите от министерството. Освен това, смятат те, забраната може да бъде класифицирана като технически регламент, който като такъв е следвало да бъде нотифициран и от Европейския съюз. ,,В този смисъл България може да претърпи санкции за нарушение на европейското законодателство", тревожат се те. ,,Не на последно място - въведеното ограничение рефлектира негативно и върху дейността на лицата, произвеждащи и търгуващи с тези изделия." Накрая идва задължителното в такива случаи обяснение, че с промените се цели привеждане на националното ни законодателство в съответствие с европейските разпоредби.

Проектът на икономическото министерство сега предстои да получи становища от заинтересуваните ведомства, преди да бъде внесен официално в Министерския съвет. От Агенция ,,Митници" обясниха, че към момента тяхно становище по въпроса не е искано от никого. ,,Проучваме проекта, за да вземем решение ще дадем ли наша позиция и какви биха били ефектите от промените", добавиха от пресслужбата на митниците.

Любими и по-любими

Най-големият производител на заготовки за цигари (филтър със завита хартийка, в която човек сам може да постави тютюн) в България е пловдивската ,,Юрий Гагарин". Фабриката беше продадена от ,,Булгартабак холдинг" още преди приватизацията му през фондовата борса. Купувачи бяха две дружества (,,Баранко" и ,,Комсо табако"), които се свързваха с основните акционери в ПИБ Цеко Минев и Ивайло Мутафчийски. Впоследствие самият холдинг беше продаден от държавата на новоучреденото BT Invest, което официално е на лондонското звено на руската ВТБ - ,,ВТБ Капитал", но неофициално се твърди, че е разпределено между руснаците, Цветан Василев, Делян Пеевски и собствениците на ,,Винпром Пещера" и ,,Кингс табако".

През лятото на миналата година на пазара упорито се заговори, че именно последният кръг има интерес да прибере обратно в холдинга фабриката за опаковки и гилзи, за да затвори цикъла на производството си. Точно тогава по предложение на известния с лобистките си инициативи депутат от ГЕРБ Емил Димитров, допълнено от колегата му Камен Костадинов от ДПС, Народното събрание прие забрана за производство и продажба на цигарени гилзи. Аргументът тогава беше, че заготовките намаляват продажбите на готови цигари, а оттам удрят върху приходите от акцизи в бюджета, защото често тютюнът, с който те се пълнят, е продаден на черно и съответно - необложен. ,,България стана единствената държава в Европейския съюз, която въвежда такава крайна мярка. Затова още тогава български и чуждестранни производители и вносители на цигари сезираха Европейската комисия по темата, а тя изпрати запитване до българските власти защо не е била уведомена за забраната", каза представител на компания от сектора, предпочел името му да не се споменава.

Още при обсъждането на предложението тогава наблюдатели на сектора го коментираха като метод собствениците на пловдивската фабрика да бъдат отказани от този бизнес и по-лесно да бъдат склонени да го продадат. Това се и случи. След като финансовите резултати на пловдивското дружество постепенно се влошиха, в края на февруари тази година собствеността на ,,Баранко" и ,,Комсо табако" (основните акционери в ,,Юрий Гагарин") беше променена, като първото дружество стана притежание на новоручреденото в Белиз ,,Дрослиан лимитид", а второто - на създаденото за целта на Сейшелите ,,Десентиа лимитид". Общата цена на двете сделки беше 6.1 млн. евро. И двете фирми, макар и косвено, се свързват с Цветан Василев, Делян Пеевски и ,,Кингс табако". Така в момента поправката в закона де факто развързва ръцете за производство на гилзи именно на тази група, след като преди малко повече от година същият бизнес беше забранен за друга. Като страничен ефект остава фактът, че няколко други компании спряха производство заради забраната и неколкостотин души изгубиха работата си.

Паулина Михайлова, ,,Капитал"