Това не е първият случай, в който Пеевски обявява, че продава медиите си
Весислава Антонова, Росен Босев
Дружеството на депутата от ДПС Делян Пеевски „Интръст" продава половината от бизнеса си с печатни медии на компанията "Ню имидж България". Това се казва в съобщение от името на двете компании, публикувано от няколко медии, сред които „24 часа", „Труд", „Стандарт нюз" и агенция „Фокус". Извън официалното съобщение нито една от двете страни не дава подробности около сделката. "Капитал" изпрати въпроси до изпълнителния директор на „Ню имидж България" Ярив Лернер за детайли около сделката и внезапния интерес на кинокомпанията към печатния пазар в България, който от години е в криза. Днес той каза, че ще даде повече информация, когато такава има. Лернер не отрече информацията в медиите, че „Ню имидж" може да придобие част от вестникарския бизнес на Делян Пеевски.
В съобщението до медиите пише, че продавачът и купувачът са подписали предварителен договор, с който „Ню имидж" получава 50% от капитала на „Телеграф медиа" - дружеството издател на вестниците „Телеграф", „Монитор", „Политика" и "Меридиан мач" и акционер в регионалната медия Издателска къща „Борба". Към момента „Интръст" е едноличен собственик на „Телеграф медиа".
„Приключването на сделката ще се извърши след произнасяне на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Печатните издания, предмет на сделката, са сред водещите в страната, като всекидневникът „Телеграф" е изданието с най-висок тираж и продаваемост на българския вестникарски пазар. „Ню имидж България" ЕАД създава специално за целта на сделката ново дъщерно дружество, което да придобие дяловото участие", се казва в съобщението. Името на новата компания не се съобщава.
„Ню имидж България" е част от американската едноименна компания, която придоби киноцентъра в Бояна през 2005 г. В България тя действа чрез дружеството „Ню Бояна филм". „Ню имидж" е създадена от Ави Лернер, а студиото в България се управлява от сина му Ярив Лернер.
На този етап можем само да гадаем какви мотиви стоят зад подобна сделка. Със сигурност това не е първият случай, в който Пеевски обявява, че продава медиите си. През април 2014 г. тогавашният собственик на вестниците - „Нова българска медийна група" (управлявана от майката на депутата Ирена Кръстева), обяви, че продава дяловете на компаниите, които издават вестниците „Монитор", „Телеграф", „Политика", „Меридиан мач" и „Борба". Като купувач беше посочена новорегистрирана ирландска компания „Медиа мейкър" на бизнесмена и бивш изпълнителен директор на радиогрупата „Комюникорп" (в България тя притежава „Радио 1", „БГ радио", „Нова", NRJ, „Вероника", „Радио 1 рок", „Сити" - радио и телевизия - бел. ред.) Патрик Халпени. До реална сделка така и не се стигна и медиите останаха в актива на депутата от ДПС.
Но все пак какъв интерес може да се крие зад сегашната сделка? Предположение първо: Вече близо девет години кинаджиите в България настояват правителството да приеме данъчни стимули за индустрията, с които да могат да привличат чуждите продуценти. Синът на собственика на Nu Image Ярив Лернер е сред водещите фигури в тази битка с властта. През 2010 г. бе предложен дори законопроект, който предвиждаше български и чуждестранни кинокомпании да получават данъчен кредит до 30% от всичките си разходи, платени на български физически и юридически лица. По този начин продуцентите ще са стимулирани да връщат обратно тези пари в кинопроизводството. Според тях само така прохождащата индустрия може да разчита да остане интересна за останалия свят, тъй като подобни данъчни облекчения вече има в страни от региона като Унгария и Чехия, които възстановяват до 20% от разходите на продуцентите, направени в страната. До този момент това искане на кинобизнеса не среща одобрението на законодателя. Правителството смята, че ако направи данъчни облекчения за един сектор, и други ще поискат същото. По същата логика всеки сектор може да поиска преференции. Поддръжниците на кинопроизводството застъпват тезата, че става въпрос за много специфичен пазар: идват едни хора с пари и ще ги дадат, ако получат част от тях обратно.
Какво общо има това с Делян Пеевски? През годините той неведнъж е доказал, че има силно влияние върху властта и на пръв поглед неразрешими казуси намират пролука и държавно одобрение след намесата му. Възможно е между Пеевски и Лернер да има такова споразумение. Приемане на данъчни стимули за киноиндустрията в парламента срещу подкрепа и външен имидж за медиите на депутата от ДПС.
В Бояна „Ню имидж" развива различни кинодейности, за които отговарят няколко свързани компании - от продуциране и снимане на собствени филми през услуги за външни кино- и телевизионни продукции и предоставяне на сцени и техника, видео и компютърни ефекти до обучение и академия за млади професионалисти, които искат да се занимават с кино. За всичките фирми под шапката на „Ню Бояна филм" работят около 450 души. Затова и законова промяна би дала още по-голям тласък на дейността й и рентабилността за собствениците.
Предположение второ: Съобщението за сделката идва след продължило близо година и половина преструктуриране на бизнеса на Пеевски, което засяга дружества, на които е пряк собственик, и тези, за които се говори, че контролира (като „Булгартабак", чиито марки бяха продадени през миналата пролет на „Бритиш Американ тъбако"). От края на миналата година депутатът от ДПС започна да влива фирмите - издателки на медии, в едно дружество.
Преструктурирането става в контекста на процедурата в САЩ по закона „Магнитски", инициирана от някогашния партньор на Пеевски, а сега негов враг - банкера Цветан Василев. Какво точно ще става със случая е дълбока конспирация, но от няколко източника "Капитал" научи, че в края на миналата година тя е навлязла във формална фаза, т.е. твърденията в сигнала на Василев се проверяват. Това развитие най-вероятно е причина за все по-видимите усилия на Пеевски да чисти международния си имидж, които стигнаха до превод на английски и разпространение на агитационните книги на "Телеграф" (в стил "Кой ограби България") в европейските институции и люта битка с администраторите на онлайн енциклопедията Уикипедия.
Предположение трето: Друга хипотеза е, че вероятната сделка е свързана с анализа на медийния пазар, който КЗК започна по инициатива на правителството. Този сценарий е малко вероятен, доколкото Делян Пеевски е показал многократно, че и комисията, и контролиращият я Върховен административен съд са изцяло в неговата сфера на влияние.
Предположение четвърто: Пеевски купи почти завършеното тв студио на бТВ, което по случайност се намира в съседство на киноцентъра в Бояна. Сега то е в активите на собственика на „Телеграф медия" и продавач в евентуалната сделка „Интръст". Срещу вестникарското партньорство то може да бъде ползвано от филмовата компания безвъзмездно. Същото важи и за други имоти, придобити през годините от Пеевски. Тук обаче логиката защо не се придобиват само тези активи се чупи, затова е слабо вероятно обяснение.