Британски експерти алармираха за нов вариант на Covid, за който се смята, че се е появил в Ботсвана, който е най-мутиралата версия на вируса досега. Досега са открити само 10 случая на щама, който може да бъде наречен "Nu". Но вече е забелязан в три държави, което предполага, че вариантът е по-разпространен.
Той носи 32 мутации, за много от които се предполага, че са силно трансмисивни и устойчиви на ваксините и има повече промени в своя шипов протеин, отколкото всеки друг вариант.
Професор Франсоа Балу, генетик от Университетския колеж в Лондон, каза, че щамът вероятно се е появил при продължителна инфекция на имунокомпрометиран пациент, вероятно някой с недиагностициран СПИН.
Промените в спайка затрудняват настоящите ваксини да се преборят, защото обучават имунната система да разпознава по-стара версия на тази част от вируса.
Д-р Том Пийкок, вирусолог от Imperial College, който за първи път започна да проучва разпространението му, описва комбинацията от мутации на варианта като „ужасяваща“. Той предупреди, че B.1.1.529, неговото научно наименование, има потенциала да бъде „по-лош от почти всичко друго“ – включително световно доминиращия щам Delta.
Учените казаха пред MailOnline обаче, че неговият безпрецедентен брой мутации може да работи срещу него и да го направи „нестабилен“, предотвратявайки разпространението му.
Според тя все още няма нужда от прекалени притеснения, защото все още няма признаци, че той се разпространява бързо.
До момента са открити три инфекции в Ботсвана и шест в Южна Африка - където вариантното наблюдение е по-стабилно. Един случай е забелязан и при 36-годишен мъж в Хонконг, който наскоро се завърнал от Африка.
Мутантният вариант предизвика безпокойство поради своя „много обширен“ набор от мутации. Професор Франсоа Балу, генетик от Университетския колеж в Лондон, каза, че е вероятно вариантът да е много по-способен да избягва антитела в сравнение с Delta.
При пациенти с отслабена имунна система инфекциите могат да продължат с месеци, защото тялото не е в състояние да се пребори с тях, което дава време на вируса да научи трикове, за да заобиколи защитните сили на организма.
По-рано учените казаха, че вариантът на Кент „Алфа“ може да се е появил по този начин. Професор Лорънс Йънг, вирусолог от Медицинското училище Уоруик, обясни, че "изглежда" този мутантен щам може да бъде по-добър в избягването на имунитета, предизвикан от ваксините, отколкото други мутанти въз основа на неговите мутации. Но той добави: „Винаги е трудно да се каже само като се гледат мутациите и толкова много зависи от това как имунната система вижда промяната и реагира".
Вариантът от Ботсвана носи мутации K417N и E484A, които са подобни на тези в южноафриканския "бета" вариант, което го прави по-способен да избягва ваксините.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.