Камала Харис заяви, че Доналд Тръмп е направил „бъркотия“ в Америка, а републиканецът отвърна, че тя е „марксистка“ в огнен сблъсък в дебата, който може да промени сюжета в напрегнатите президентски избори в САЩ.
Вицепрезидентът на Демократическата партия и бившият президент на Републиканската партия си стиснаха ръцете - за изненада на мнозина - когато излязоха на подиумите в Националния конституционен център във Филаделфия.
Но любезностите скоро приключиха. Харис следваше плана си да пуска примамки, които Тръмп захапа почти всеки път, губейки контрол върху посланието си и впускайки се в тиради, които често нямаха връзка с фактите.
Това е за сега единственият дебат в тази президентска кампания в САЩ. Залозите едва ли биха могли да бъдат по-високи за вицепрезидента демократ и бивш президент републиканец.
Ще отхвърли ли Тръмп призива за втори дебат?
Камала Харис и Доналд Тръмп се здрависаха на мемориала на 11 септември в Ню Йорк, за да отбележат годишнината от атентатите, оставяйки за кратко политиката настрана.
Часове преди това двамата се сблъскаха в ожесточен президентски дебат.
Тържествената демонстрация на единство беше ярък контраст със сцените от по-рано, когато вицепрезидентът принуди бившия президент да премине в отбрана пред очите на десетки милиони зрители.
Всяко усещане за хармония от отбелязването на атаките на Ал-Кайда през 2001 г. вероятно ще бъде краткотрайно. Само два месеца остават до края на изборите, а социологическите проучвания показват, че Харис е спечелила ключовия дебат.
78-годишният Тръмп обяви по-късно, че дебатът във Филаделфия е бил „нагласен“ в негов ущърб.
По-късно Тръмп изглежда отхвърли призива на кампанията на Харис за втори дебат, сравнявайки 59-годишия вицепрезидент с "победен боксьор, искащ още един шанс", съобщи Си Ен Ен.
"Защо да давам реванш?", написа Тръмп в социалните мрежи.
Камала Харис е готова за втори дебат с Доналд Тръмп, но през октомври
Куентин Фулкс, заместник-ръководител на кампанията на Харис заяви, че тя е готова за втори дебат с Доналд Тръмп през октомври, съобщи "Гардиън".
"Мисля, че двете кампании ще трябва да се споразумеят за времето, но смятам, че вицепрезидентът е отворен за дебат през октомври", каза Фулкс.
Запитан дали вицепрезидентът ще се съгласи на дебат на 25 септември по NBC, Фулкс отказа да се ангажира, като добави, че "двете кампании ще трябва да се споразумеят за датата".
Първото проучване: Ето кой е победителят в дебата между Харис и Тръмп
Камала Харис е победителят в първия дебат в тази президентска надпревара, според експресно проучване на CNN. Данните са от зрители на дебата. Според 63% от тях Харис се е представила по-добре от Доналд Тръмп, който е подкрепен от 37%. Статистическата грешка е 5,3%.
Очакванията преди дебата бяха по равно - по 50% смятаха, че Тръмп или Харис ще спечелят дебата.
Тейлър Суифт подкрепи Камала Харис
Една от най-популярните звезди в света Тейлър Суифт официално подкрепи Камала Харис за президент на Съединените щати минути след дебата с Доналд Тръмп във вторник вечерта. Тя направи това в пост в Instagram със снимка с нейната котка и подписано "Тейлър Суифт - бездетна жена с котка", правейки отправка към думите на кандидата за вицепрезидент на Тръмп Джей Ди Ванс. По този начин Суифт постави фокус върху правата на жените в САЩ - една от доминиращите теми на тази предизборна кампания.
Тръмп е говорил 5 минути повече от Харис
След около 90 минути от началото на дебата бившият президент Доналд Тръмп е говорил около 40 минути и 50 секунди, а вицепрезидентът Камала Харис - около 35 минути и 31 секунди. За финал двамата имат по две минути за заключителни обръщения.
Макар че дебатът има за цел да предостави на двамата кандидати равен шанс да отговорят на въпросите, те могат да изберат да не използват максимално определеното време. Модераторите също така са давали повече време за отговори след някои разменени реплики.
Поддръжниците на Тръмп: „Най-лошото му поведение е на показ"
Някои от поддръжниците на бившия президент Доналд Тръмп казват, че са разочаровани от факта, че той многократно е губил самообладание по време на дебата. Тези съюзници заявиха, че не вярват, че вицепрезидентът Камала Харис отговаря директно на въпросите, но че нейните отговори са засенчени от неспособността на Тръмп да се придържа към посланията си.
Съюзниците на Тръмп са предупреждавали бившия президент да не отговаря на закачливите забележки на Харис. Макар близки до него да посочват, че той разбира важността на това, Тръмп многократно е приемал стръвта на Харис, включително се е карал с нея за това дали хората напускат митингите му по-рано.
„Най-лошото му поведение е на показ“, заяви един от съюзниците пред CNN. Екипът на Тръмп и свързаните с него републиканци започнаха да обвиняват модераторите, критикувайки ги, че проверяват фактите на Тръмп, а не на Харис, и твърдейки, че те дават на Харис по-меки въпроси - знак, че неговите съюзници не виждат бившия президент като „печеливш“ на този дебат.
Спорът за икономиката
Словесният сблъсък между двамата кандидати започна с обсъждане на икономически въпроси. Харис атакува намерението на Тръмп да въведе високи мита за чуждестранни стоки - мярка, която според нея ще се отрази неблагоприятно на покупателната способност на средната класа.
"Няма да има по-високи цени", каза Тръмп в отговор на изказване на Камала Харис, че митата ще доведат до покачване на цените.
Кандидатката на Демократическата партия отбеляза, че нейният икономически план предвижда данъчни облекчения за домакинствата. Отхвърляйки хвалбите на Тръмп, че е постигнал безпрецедентни успехи като президент, тя каза, че в действителност „това, което направихме, е да разчистим бъркотията на Доналд Тръмп“. "Доналд Тръмп ни завеща най-голямата безработица от времената на Голямата депресия. Ние се справихме с кашата на Доналд Тръмп", каза Камала Харис.
Тръмп заяви, че по време на управлението на президента Джо Байдън в САЩ е имало висока инфлация.
"Вярвам в амбицията, в стремежите и мечтите на американския народ. Ето защо аз имам представа и план за построяването на това, което наричам икономика на възможностите", изтъкна Камала Харис.
"Вижте, икономиката ни е ужасна заради инфлацията, която е известна като унищожителя на страни. Хората не могат да отидат да си вземат зърнени продукти, бекон, яйца или каквото и да е. Хората в нашата страна са в изключително лошо положение заради това, което те направиха. Те унищожиха икономиката", каза Доналд Тръмп по отношение на правителството на Джо Байдън.
На 30-тата минута Тръмп: Имигранти ядат домашни любимци
На 30-тата минута от началото на дебата Доналд Тръмп повтори интернет конспиративна теория, че имигранти от Хаити в Охайо ядат домашни животни - нещо, което администрацията на Спрингфийлд, Охайо отрича. По-рано през деня същата конспирация беше повторена от кандидатът за вицепрезидент на Тръмп Джей Ди Ванс.
Изглежда, че твърдението идва от няколко различни източника, които са били превърнати в последователна - макар и неоснователна - история от про-Тръмп акаунти в социалните медии.
Харис използва момента, за да насочи вниманието върху екстремистките позиции на Тръмп и десетките членове на администрацията на Тръмп, които сега казват, че той не трябва да доближава Овалния кабинет.
Харис казва, че повечето икономисти подкрепят нейния план за икономиката. Ето каква е истината
Вицепрезидентът Камала Харис заяви, че основните икономисти смятат, че нейният икономически план ще доведе до растеж на икономиката, а този на Доналд Тръмп - до нейното свиване.
В аналитична бележка от миналата седмица Goldman Sachs заяви точно това: Икономическата политика на Тръмп - особено в областта на търговията - ще доведе до известно свиване на американската икономика през 2025 г. За разлика от тях, предложенията за икономическа политика на Харис ще доведат до незначителен ръст на икономиката през следващата година, прогнозира Goldman Sachs.
Тръмп предлага 10-20 % мита за повечето стоки, внасяни в САЩ, с изключение на китайските стоки - които ще получат 60 % мито. Това би струвало на американците 2600 долара годишно, според Института за международна икономика „Питърсън“.
А предложението на Тръмп за депортиране на 10 до 20 млн. имигранти би било „инфлационен шок“. Дори една десета от това предложение би повишила инфлацията с 1,3 процентни пункта след три години, според изследване, представено в Института за международна икономика „Питърсън“ от австралийския икономист Уоруик Маккибин. Брутният вътрешен продукт, най-широкият измерител на икономиката на САЩ, би се понижил с 2,1 процентни пункта при толкова много депортации - драматично намаление.
Предложенията на Харис, напротив, са по-стандартни и биха запазили темпото на икономиката, смятат повечето водещи икономисти.
Тръмп каза, че няма да подпише федерална забрана за абортите
Харис и Тръмп спорят за правото на жените да решават какво да правят със собствените си тела. Харис твърди, че опонентът й би подписал федерална забрана, ако стане президент. Тръмп отрича и без никакви доказатлества отново твърди, че се правят аборти в деветия месец и дори след раждането.
Бившият президент заяви, че няма да подпише национална забрана за абортите. Тръмп, отвръщайки на твърдението на вицепрезидента Камала Харис, че бившият президент би прокарал национална забрана на абортите, каза: „Е, ето я отново, това е лъжа. Няма да подпиша забрана и няма причина да подписвам забрана, защото получихме това, което всички искаха“ - имайки предвид отмяната на решението на Върховния съд по делото "Роу срещу Уейд."
Харис и Тръмп обсъждат "Проект 2025". Какво представлява той?
Двамата кандидати за Белия дом обсъждат "Проект 2025" - радикален план за преустройство на американската демократичена система и държавен апарат. Много от авторите на проекта са хора, работили на ключови позиции в администрацията на Доналд Тръмп като президент. Ето какво представлява той.
"Проект 2025" е огромен документ от 920 страници, който очертава как точно би изглеждало следващото президентство на Тръмп. Това не включва само политически предложения - като действия в областта на имиграцията, предложения в областта на образованието и икономически планове - а по-скоро портрет на Америка, която консерваторите се надяват да реализират в следващата републиканска администрация, независимо дали това ще бъде Тръмп или някой друг. Документът представлява подробен план за това как точно да се осъществи подобна визия, чрез препоръки за ключови служители на Белия дом, позиции в кабинета, Конгреса, федералните агенции, комисии и съвети. Планът стига дотам, че очертава процес на проверка за назначаване и наемане на правилните хора на всяко ниво на управление, които да осъществят тази визия.
Встъпителнотата част на плана, написано от президента на Проекта "Херитидж" Кевин Д. Робъртс, обобщава накратко целта на Проекта 2025: обещание да превърне Америка в консервативна нация. За да постигне това, следващата президентска администрация трябва да се съсредоточи върху четири "широки фронта, които ще решат бъдещето на Америка".
Тези четири фронта включват:
- Възстановяване на семейството като център на американския живот и защита на нашите деца.
- Премахване на административната държава и връщане на самоуправлението на американския народ.
- Защита на суверенитета, границите и богатствата на нашата страна от глобалните заплахи.
- Гарантиране на дадените ни от Бога индивидуални права да живеем свободно - това, което нашата Конституция нарича "Благословиите на свободата".
В останалата част на документа подробно е описано как следващата републиканска администрация може да изпълни целите си в тези четири направления. Това включва изчерпателни начертания за това какво трябва да направят Белият дом и всяка една федерална агенция, за да преразгледат своите цели и ежедневни операции - от Министерството на земеделието до Министерството на отбраната, Администрацията за малък бизнес и Агенциите за финансово регулиране. Всеки сектор на изпълнителната власт разполага с подробен план в Проект 2025, който обяснява как може да изпълни една ултраконсервативна програма.
Кандидатите обсъждат икономиката. Ето какви са техните иде
Важни моменти от икономическите обещания на Харис:
- Първата по рода си федерална забрана за надуване на цените на хранителните стоки и продуктите, за да се противодейства на увеличаването на разходите за храна;
- Увеличаване на данъчното приспадане за нови малки предприятия до 50 000 долара, в сравнение с 5 000 долара сега;
- Увеличаване на инвестициите във финансови институции за развитие на общността (CDFI), които се занимават с обслужването на хора с ниски доходи и общности, които са пропуснати от традиционните кредитори;
- Продължаване на стремежа на администрацията на Байдън за премахване на т. нар. ненужни такси и за пълно оповестяване на всички такси, като например за събития, настаняване и наемане на автомобили;
- План от три раздела, насочен към преодоляване на недостига на жилища в страната. Част от него се основава на предложения, които Байдън вече представи;
- Възстановяване на популярното разширяване на данъчния кредит за деца от 2 000 долара на 3 600 долара в рамките на Американския спасителен план и призив за превръщането му в постоянно действащ. Увеличението беше в сила само през 2021 г.
- Прекратяване на федералното подоходно облагане на бакшишите, което предизвика гнева на Тръмп, че тя копира обещанието му от предизборната кампания
Важни моменти от икономическите обещания на Тръмп:
- Удължаване на съкращенията от неговия Закон за намаляване на данъците и създаване на работни места от 2017 г., а именно данъчните облекчения за физическите лица, предвидени в TCJA. Бившият президент говори и за намаляване на ставката на корпоративния данък от 21% на 15% - но само за компаниите, които произвеждат продуктите си в САЩ;
- Правителствена комисия за ефективност като начин за намаляване на държавните разходи и той обяви, че главният изпълнителен директор на Tesla Елон Мъск се е съгласил да я ръководи;
- Отмяна на данъчните увеличения на Байдън, "незабавно справяне" с инфлацията и прекратяване на това, което той нарече "война" на Байдън срещу американското производство на енергия;
- По време на предизборна спирка в Лас Вегас Тръмп също така обеща да сложи край на данъците върху бакшишите - ход, целящ да се хареса на стотици хиляди хора, работещи в града;
- Спиране на облагането на пенсии и други социални плащания от Social Security. Той все още не е очертал предложение за заместване на загубените приходи, което може да навреди на популярната програма за социални помощи, както и на Medicare и федералния бюджет.
Харис подаде ръка на Тръмп
Вицепрезидентът Камала Харис и бившият президентът Доналд Тръмп излязоха на сцената, подавйки се ръка и запознавайки се официално. Харис направи джентълменския жест и отиде до подиума на Тръмп да се здрависа и представи - двамата не са се виждали никога преди това на живо.