Продължителността на бременността при жените може да варира в пределите на 5 седмици след еталонната дата - 9 месеца след зачатието, установиха американски учени, чийто труд е публикуван в сп. ,,Хюмън репродукшън". Статистическите данни показват, че само 4% от жените раждат на 280-ия ден след началото на последния менструален цикъл. В период от 10 дни след определената дата раждат 70% дори ако терминът е бил определен с помощта на ултразвук. Изследователите са наблюдавали 125 бременности от момента на овулацията и имплантацията на ембриона в стената на матката до раждането.

,,Ние открихме, че средната продължителност от овулацията до раждането на детето е 268 дни - 38 седмици и 2 дни. Но дори когато изключихме 6 случая на преждевременно раждане, установихме, че продължителността на бременността се различаваше най-много с 37 дни" - заяви доктор Ан Джукич от Националния институт по здравеопазване в Дърам. Г-жа Джукич и нейните колеги са установили още, че колкото повече време е необходимо на ембриона за имплантиране, толкова по-дълго продължава бременността. От проучването става ясно още, че по-възрастните жени раждат след термина си. С всяка изминала година от живота си дамите прибавят по още поне един ден към бременността си, уточняват специалистите. Оказва се също, че ако първата бременност на жената е била по-дълга, то следващите най-вероятно ще бъдат със сходна продължителност.

Високите летни температури изострят някои симптоми на бременността, но има много начини, чрез които това състояние може да бъде облекчено. В женския организъм протича бърза хормонална обмяна и настройка, а към летните температури се прибавя и това, че самата плацента отделя допълнителна топлина. Бременните имат постоянно усещане за отоци в крайниците, задух, ,,залепващи" за тялото дрехи. Сред лековете срещу топлината са носене на леки ефирни материи в светли тонове, плуване и упражнения във вода, обливане с хладка вода, охлаждане на тялото, ароматерапия. Жегите и повишената влажност допринасят за отоците. В тези случаи се препоръчва да се потопят ръцете и краката в хладка вода или да се облива цялото тяло. Отеклите крака може да бъдат вдигнати леко нагоре в седяща поза. Отоците ще бъдат намалени, ако една капка ментово масло се добави към водата, в която се поставят ръцете или краката. Охлаждащият ефект от употребата на мента също е доказан.

Ароматерапията също е лек срещу топлината. Препоръчват се охлаждащи спрейове, приготвени на основата на натурални растителни екстракти. Смес на лавандула, лимон и цвят на маргаритки дава добър ефект. Ефективно охлажда и маслото от грейпфрут и лайм, тъй като притежава освежаващи и успокояващи свойства. В хладка вода може да се капнат няколко капки лавандулово масло, но това е подходящо само за онези бременни, които вече са преминали през първото тримесечие от бременността.

При оток на краката може да помогне лек масаж, като движенията са от стъпалата нагоре. След охлаждане на краката във вода може да се разтрият коленете и глезените с крем на основата на хамамелис, див кестен или боровинки. В горещите дни не е е препоръчително да се прави гимнастика за бременни, но е допустимо да се правят упражнения във вода. Плуването също е отличен начин да се раздвижи кръвта, която е съсредоточена в долната част на тялото заради бременността. При бременните количеството на консумираната вода трябва да бъде както и при останалите хора - близо 2 литра. Охладени пакетчета с чай могат да се ползват като отлични миникомпреси за уморени или възпалени очи, като подходящ за това е зеленият чай.

По време на бременността кожата изгаря много по-бързо поради повишеното съдържание на меланин в нея. Може да се използват слънцезащитни кремове, които трябва да се нанасят 20 минути преди излагане на пряка слънчева светлина. По отношение на дрехите лекарите съветват да се носят леки ефирни материи в светли тонове.