Халфът Глен Ходъл в типична акция срещу България

Станил Йотов

Има една футболна песен на НЛО от края на 80-те години. Казва се "Мач в Лондон". След култовото встъпление от „Аеропорт София" на Павел Поппандов и Георги Мамалев следва не по-малко яркото „Прегърнах жена си и куфара взех. С консерви, с колбаси...". Един достоен за нашите разходки из миналото мач в Лондон надзърта от 1979 г. Англия - България пред 71,000 зрители на „Уембли", европейска квалификация. Среща, предхождана от арест, тежка британска мъгла, банкет с автографи и загуба с 0:2. Затегнете коланите и хайде към края на 70-те!

Уроци по английски

За еврофиналите през 1980 г. България попада в сравнително неприятна група с Англия, Дания, Ейре и Северна Ирландия. По повод това, че Фортуна ни събира с цели три отбора отвъд Ламанша, тогавашният селекционер на националния отбор Цветан Илчев прави емблематично изказване, достойно за филми от ранга на „Оркестър без име": „Всички ме питаха какво ще правим срещу тези три островни състава. Казвах им, че ако не друго, поне ще научим английски език." Квалификациите обаче не тръгват добре за „трикольорите" и след загубата от Англия с 0:3 в София е извършена треньорска рокада. Впрочем покрай това домакинство на англичаните тръгва един друг лаф. В съблекалнята на „Трите лъва" на стадион „Васил Левски" е опънат хубав мек килим и някои зевзеци веднага раждат фразата след мача: „Хайде сега на руло и обратно в Партийния дом."

По повод треньорските смени от онези години по-късно Георги Димитров-Джеки е категоричен: „Между 1978 и 1985 г. в националния отбор бе пълна бъркотия." Гостуванията ни в Дъблин и Лондон и домакинството на Дания са поверени на известния специалист Добромир Ташков, начело с когото „Славия" стига до европейски полуфинал през 1967 г.

Арест

В навечерието на гостуването на „Уембли" българският футбол е разтърсен от голям скандал. 20-годишният централен бранител Георги Димитров приключва двегодишната си военна служба и трябва да се върне в „Берое". От 1977 до 1979 г., докато трае военната му служба, Джеки носи екипа на ЦСКА. Армейският клуб обаче желае да задържи обещаващия защитник за постоянно. Това води до големи скандали из канцелариите на тогавашните спортни централи на НРБ. От ЦСКА прибират Джеки в ареста и той изкарва там цели 15 дни, преди ситуацията да се разреши. В същото време сурови наказания отнасят Стойчо Младенов, Радослав Здравков и Петър Курдов, на които е забранено да играят футбол заради неправомерно преминаване в ЦСКА и „Левски". "Арест, една седмица тренировки и после на „Уембли", спомня си Джеки, който все пак взема участие при гостуването в Лондон. Публиката в Стара Загора обаче дълго време не може да преглътне преминаването на Димитров и Младенов в ЦСКА.

Бранителят и нападателят усещат яда на 35 хиляди заралии, когато година по-късно софийският гранд гостува на „Берое" и губи с 1:2. Освиркванията и хулите са жестоки.

Мъглата

Победата над Дания с 3:0 на 31 октомври 1979 г. дава надежда на българите, че този път може да се представим по-добре срещу Англия. Говори се дори за първа победа на „Уембли". Нищо такова не се случва. Крайният резултат е 2:0 за домакините, като Глен Ходъл ознаменува дебюта си за „Трите лъва" с гол в мрежата на Христо Христов-Бараката.

Интересни неща се случват обаче преди двубоя на митичния лондонски стадион. Първо, българският отбор пътува цели 45 минути до „Уембли". При пристигането си нашите се натъкват на гъста мъгла. Мачът е отложен от сряда за четвъртък. Половин час след решението за отлагането мъглата се вдига, но вече е късно за нова промяна. Англичаните обаче спретват помпозен коктейл за нашите. На него присъства мегазвездата Кевин Кийгън, който по онова време е сред топ играчите в света. Някои от българските футболисти се нареждат за автограф от носителя на „Златната топка" за 1978 г. Кийгън обаче не играе на другия ден срещу България.

„Могъщата мишка" е футболист на германския „Хамбургер" и още на другия ден хваща полета за Западна Германия - клубни ангажименти. На английския банкет е и бившият президент на ФИФА сър Стенли Роуз, с когото почти всички родни футболисти си правят снимка.

Така българските национали приключват безславно битките за европейското първенство в Италия, а за историята от онази „Мисия Лондон" от 1979 г. остават още два хита. „Колкото повече се стъмва, по-страшно става", казва по лондонските улици бранителят на „Локомотив" (София) Георги Бонев и тази фраза се повтаря дълго време в съблекалнята на „лъвовете". След загубата от Англия пък председателят на БФФ Крум Василчев прави интересно заключение за треньора Ташков: „Брей, тоя започна да разбира от футбол, изглежда."