Невиждан спад на наемите в Силициевата долина се регистрират в последно време. Според базирания в Сан Франциско портал за жилища под наем Zumper спадът е безпрецедентен в седемгодишното съществуване на локацията. Това пише френският вестник Le Figaro, като припомня, че Силициевата долина е известна с традиционно силния ръст на цените на недвижимите имоти. Наемите на едностаен апартамент са се свили с 9,2% през май спрямо същия месец на миналата година. В съседните области в сърцето на Силициевата долина цифрите са още по-впечатляващи – наемите за подобен тип жилища в Mountain View, където се намира централата на Google, са се свили с 51,9%, а в Менло Парк, където се намира Facebook, спадът е достигнал 14,1%. Същата е тенденцията и в Купертино и Пало Алто, където се намират Apple и Tesla, там наемите са поевтинели със съответно 14,3% и 10,8%. Според главния изпълнителен директор на Zumper реалният спад на наемите е още по-голям, защото свиването е придружено от предлагани промоции от собствениците. За да привлекат нови наематели, все повече от тях предлагат шест, дори осем безплатни седмици за добре дошли.
Как и защо се случва това?
Първият фактор е свързан с големия брой хора, които загубиха работата си в САЩ. Тенденцията не подмина и технологичните гиганти. Освен това масовата работа от вкъщи несъмнено е накарала много служители да потърсят подслон по-далече и на по-евтино място. Facebook и Google, например, предложиха на служителите си да продължат да работят от дома си до края на годината, а Twitter и Square дори уведомиха служителите си, че могат да възприемат този начин на работа за постоянно. Освен това според някои анализатори фактор за спада на цените на наемите е и навлизането на пазара на жилища, предлагани преди това в Airbnb, въпреки че данните на Zumper опровергават тези анализи, като показват ръст на предлагането и на броя на собствениците на имоти на платформата за краткосрочни наеми спрямо 1 януари. Въпреки спада на цените обаче пазарът на недвижими имоти в Сан Франциско остава най-скъпият в САЩ. Средният наем на едностайно жилище в града е намалял до... 3360 долара на месец спрямо 3700 долара година по-рано.
Инвеститорите продължават да строят
Въпреки опразнените офиси и липсата на перспектива някои инвеститори в имоти продължават да строят. Двама от тях залагат на проект, който да превърне едно от скучните предградия на Сан Франциско, Сан Хосе, което се намира в сърцето на Силициевата долина, в по-гъстонаселено и градско място. Може да звучи невероятно насред пандемия, но те смятат, че компаниите от залива на Сан Франциско, които позволяват на служителите си да работят от вкъщи, в крайна сметка ще върнат хората си в офисите в част от областта, която все още не е пренаселена с големи технологични компании. „Смятам, че ще имаме наематели, които ще се наредят на опашка“, казва Гари Дилабоу, който с партньора си Джеф Арилага е инвестирал над 300 млрд. долара в придобиването на имоти в града през последните три години – от паркоместа до театър, в който се играят представленията на комедиен клуб. Коронавирусът просто „ускори и засили много от убежденията, които имаме“, допълва той. Дилабоу и Арилага бяха сред инвеститорите, които залагаха особено на инвестициите в Сан Хосе преди пандемията. Благодарение на новите линии за масов транзит, които ще свързват града с други регионални хъбове, и плановете на Google да построи голям кампус предприемачите се надпреварват
да извлекат печалба
от очаквания ръст на търсенето на имоти. Бизнес сгради с обща площ от около 1,1 млн. кв. м, равняващи се на над четири сгради Емпайър Стейт Билдинг, са планирани в центъра на града през идните десет години след повече от десетилетие без нови офиси. Други близо 790 хил. кв. м се подготвят в западната част на центъра на града, където Google строи сграда за около 25 хил. служители. Изглежда, че моментът на Сан Хосе настъпи. Градът е третият по големина в Калифорния и там живеят над един милион души, но по-спокойният му начин на живот го лиши от градския престиж на Сан Франциско, а много семейства, работещи в технологичния сектор, се установяват в предградия като Менло Парк и Пало Алто. Градът не е толкова скъп като съседите му, но в никакъв случай не е и евтин. Средната цена на жилищата е около един милион долара, а градът се бореше с бездомничеството и жилищната криза още преди Дилабоу, Google и други да помислят за превръщането на централната част в хъб за високоплатени служители.