Докато Съединените щати твърдят, че наблюдават спад в броя на мигрантите, преминаващи южната граница, властите в Чикаго продължават да се борят с наплив от хора, които няма къде да бъдат настанени в мразовитата зима.  
Само в неделя са регистрирани 732 души. Осемнадесет от тях са изпратени в полицейските управления на Чикаго.

Повече от 200 са настанени на международното летище O'Hare. А близо 500 души чакат в зоната за кацане. 

Очаква се в предградията „Дес Плейнс“ и „Полк“ да бъдат издигнати шест отопляеми палатки за задържане на мигранти, които чакат настаняване в един от 27-те управлявани от града центрове, а затворен магазин от веригата CVS в „Литл Вилид“ ще бъде трансформиран в приют за 200 души. Той ще функционира шест месеца и в него ще бъдат настанени семейства с деца. И двете места трябва да отворят този месец. Те са част от инвестиция от 160 милиона долара на губернатора Джей Би Прицкър в опит да подкрепи Чикаго по време на мигрантската криза.

А в това време, Луис, на 28 г., и съпругата му, Мария, на 26 г., лежат сред мозайка от надуваеми матраци, спални чували и одеяла, които наричат дом, в изоставена част на международното летище O'Hare в Чикаго.

Луис пътува повече от два месеца,

предимно пеша и с автобус, от дома си във Венецуела през опасната джунгла на Дариен Гап до Панама, Коста Рика, Никарагуа, Хондурас и Гватемала и през границата с Мексико в Тексас – където бил задържан и след това изпратен на север през Флорида до пода на летището в Чикаго. Там негов млад приятел хапва набързо сварена юфка, неговата вечеря за Бъдни вечер. Друг пък дръпва плетената шапка ниско над челото си и се вглъбява в мобилния си телефон. Месеци наред тези латиноамерикански мигранти спят, ядат и се опитват да изградят собствената си американска мечта върху този под, който в момента споделят с 245 свои съратници по съдба, пише Пати Валдмайер за Financial Times. 

Луис, Мария и приятелите им са част от близо 30,000 мигранти, разселени с автобуси от губернатора-републиканец на Тексас Грег Абът в Чикаго от август 2022 г. насам в знак на протест срещу липсата на контрол на границата с Мексико. 

Настанените на летище O’Hare не се оплакват. „Има храна, не трябва да плащаме наем“, казва Луис, но споделя, че най-големият му проблем е получаването на разрешително за работа. 

Поради политическите и икономическите сътресения в страната им, венецуелците можеха да кандидатстват за ускорени разрешителни за работа, ако са пристигнали в САЩ преди 31 юли. Но Луис закъснял. Затова той е трябвало да кандидатства за хуманитарно условно освобождаване още преди да влезе в САЩ, обяснява Ерендира Рендън, вицепрезидент по имигрантско правосъдие в The Resurrection Project, група в Чикаго, която помага на новодошлите да получат разрешителни за работа. Луис вече не може да направи и това. Вместо това той работи нелегално за компания за доставки, която му плаща само 80 долара за 12-часов работен ден и се опитва да събере пари за адвокат, който да поеме случая му. 

„Той не е сам“, казва Нан Уоршоу, основател и президент на Refugee Community Connection, група от доброволци, която помага на нови мигранти в Чикаго. По думите й, около

две трети от нейните клиенти без разрешителни работят нелегално

Имайки предвид случващото се, съжалява ли Луис за решението си да дойде? Той вдига рамене, сочейки към протезите, които носи, за да замести зъбите, които твърди, че били избити от венецуелската полиция: „Не мога да се върна там“. 
Уоршоу допълва, че много от нейните клиенти чувстват същото: „Животът тук е по-труден, отколкото са очаквали, но по-лесен от мястото, откъдето идват ... Мисля, че повечето ще се заселят тук и ще процъфтяват и нещата ще бъдат много по-лесни за тяхното поколение“. 


Докато се стигне до щастливото бъдеще обаче, мигрантите трябва да преодолеят още трудности. 
Няколко предградия на Чикаго вече се опитват да приемат политики, които биха ограничили автобусите, които искат да оставят хора без предупреждение в техните общности, докато Тексас продължава да изпраща хиляди без документи в района.

Предложените правила ще изискват автобусните оператори да се снабдят с разрешение от местните власти, преди да разтоварят пътниците си. Властите в Чикаго, които имаха затруднения да приемат автобусите, пълни с хора, приеха правила, които доведоха до това, че някои автобусни компании вместо това оставят мигрантите в предградията извън града.
Поне четири от тези предградия разгледаха въпроса. „Кметовете гледат на това по същия начин, по който и властите на град Чикаго. Хаотичният начин на автобусите, които просто идват и оставят хората на гара или на друго място в града“, обяснява Майкъл Търнър, кмет на Уудсток.

В събота автобус оставя около 35 мигранти, запътили се към Чикаго, на гарата в градчето с около 25,000 жители, разположено на около 80 км от Чикаго.
„Автобусните компании очевидно търсят други места, където да оставят тези хора, и това само допринася за дезорганизацията и хаоса на ситуацията“, казва Търнър. „Това не е нещо, което ние като град можем да управляваме.“
Градският съвет на Уудсток ще гласува наредба, която

ще забрани транспортирането на големи групи без съгласуване

с местните власти и предварително заявление. Освен това групите трябва да бъдат придружени от човек, който да се грижи за тях. Нарушаването на наредбата ще доведе до глоба от $10,000 в допълнение към $750 на всеки оставен пътник.
Други близки общини, в които са направени опити за разтоварване на мигранти, са „Роузмънт“ и населения с много българи „Шилер Парк“. Освен тях, други 350 души бяха докарани с частен полет в Рокфорд. Оттам те са откарани в различни предградия от автобуси, наети от Абът.


В Джолиет няма да бъде одобрено повече от едно заявление за конкретна дата или място, като нередовните междуградски автобуси могат да разтоварват пътници от 9:00 до 17:00 часа от понеделник до петък. Наказанията ще включват задържане и глоби от $750 на пътник, съгласно наредбата. „Ние донякъде следваме примера на някои от другите градове около нас, които са приели наредби, за да опитаме да контролираме автобусите, когато идват от Тексас и други места“, каза кметът Тери Д'Арси. „Успяхме доста успешно да отпратим някои от тях към зоната за кацане в Чикаго, където обработват търсещите убежище“, обясни той.

В Бъфало Гроув и Хинсдейл също ще приемат наредби за регулиране на извънплановите автобусни спирания. Други селища вече са приели подобни мерки, включително Елбърн и Чикаго Ридж, а след тях и Аурора и Макхенри.
Градският съвет в Макхенри одобри глоба от 10,000 долара за автобуси, оставящи мигранти без предизвестие.
А предишната седмица градският съвет на Аурора прие наредба, изискваща процес на одобрение с поне петдневно предизвестие и подробни планове за това как ще бъдат обгрижвани мигрантите и глоби до $1,000 на пътник.