Раждаемостта в Китай падна за пета поредна година, за да достигне ново рекордно ниско ниво през 2021 г., въпреки усилията на правителството да насърчи двойките да имат повече деца в лицето на задаващата се демографска криза.
Най-гъсто населената страна в света е регистрирала 10,62 милиона раждания миналата година, или само 7,5 раждания на 1000 души, според Националното статистическо бюро на Китай - което е най-ниското ниво от основаването на комунистически Китай през 1949 г.
Броят на ражданията беше достатъчен, за да надхвърли смъртните случаи, като населението нарасна с 480 000 до 1,4126 милиарда.
Коефициентът на естествен прираст падна до 0,034%, най-ниският от големия глад в Китай от 1959 до 1961 г., който уби десетки милиони хора и доведе до спад на населението.
Новородените през 2021 г. са спаднали с 11,6% от 12,02 милиона през 2020 г., което е по-слаб спад в сравнение с 18% през 2019 г.
Китайските демографи предупредиха, че ако тенденцията на спад се запази, населението на Китай може да започне да намалява скоро.
Нинг Джидже, ръководител на Националното статистическо бюро, каза пред държавните медии в понеделник, че спадът в раждаемостта произтича от комбинация от фактори, от „намаляване на броя на жените в репродуктивна възраст, продължаващ спад на плодовитостта, промени в отношението към раждането и забавяне на брака от млади хора“, включително поради пандемията.
Спадът на раждаемостта идва в момент, когато китайското правителство засилва усилията си да насърчи семействата да имат повече деца, след като осъзнава, че нейната десетилетна политика за едно дете е допринесла за бързото застаряване на населението и свиването на работната сила, което може сериозно да наруши икономическата и социална стабилност на страната.
За да спре спадащата раждаемост, китайското правителство обяви през 2015 г., че ще позволи на семейните двойки да имат две деца. Но след кратко покачване през 2016 г. националната раждаемост спада от година на година, което накара властите миналата година да разхлабят допълнително политиката за три деца.
Нинг каза през 2021 г., че 43% от родените деца са второ дете в семейството. Той заяви, че политиката за три деца се очаква постепенно да добави раждания и че „общото население на Китай ще остане над 1,4 милиарда за определен период от време“.
В продължение на десетилетия местните власти принуждаваха милиони жени да прекъсват бременности, смятани за незаконни от държавата съгласно политиката за едно дете. Сега те произвеждат поредица от пропагандни лозунги и политики за насърчаване на повече раждания. Общите стимули включват парични дарения, субсидии за недвижими имоти и удължаване на отпуска по майчинство.
Миналата година повече от 20 провинциални или регионални правителства измениха своите закони за семейно планиране, включително удължаване на отпуска по майчинство за жени.
Например, източната провинция Zhejiang предлага 188 дни отпуск по майчинство за третото дете; а в северната провинция Шанси жените могат да ползват 350 дни платен отпуск за раждане на трето дете, според съобщения на държавните медии.
Но политиките не успяха да убедят много жени, които се притесняват, че ще бъдат още по-неблагоприятни, тъй като компаниите се стремят да избегнат допълнителната финансова тежест.
Високата цена на отглеждането на деца също възпира родителите да имат повече от тях, особено сред нарастващата средна класа в страната.
Високите цени на имотите в Китай и нарастващите разходи за образование, особено в големите градове, често са цитирани в проучванията като основните фактори, които пречат на двойките да имат повече деца.
И двата сектора бяха поставени в светлината на прожекторите тази година с дълговата криза около имотния гигант Evergrande и мащабните репресии на китайското правителство срещу индустрията за частни уроци.