Руският президент се извини на президента на Азербайджан за падналия самолет на авиокмпания AZAL, съобщи Кремъл. Путин поднесе извинения "заради трагичния инцидент, който се случи във въздушното пространство на Русия и още веднъж поднесе дълбоки и искрени съболезнования на семействата на загиналите и пожела бързо възстановяване на пострадалите", съобщи Кремъл. 

Кремълският диктатор се обадил на президента на Азербайджан Илхам Алиев, за да се извини за това, че руската противовъздушна отбрана е обстрелвала самолета на азербайджанските авиолинии. Първоначално руските власти твърдяха, че самолета е свален от ято птици.

Общо 38 пътници загинаха при катастрофата в Актау, Казахстан, след като самолетът беше обстрелван над Грозни, дестинацията му след полет от Баку.

Макар и да не заяви, че Русия е свалила самолета, Путин призна, че руската противовъздушна отбрана е била „активна“ по това време и е „отблъснала“ атака с дрон. 

В петък министърът на дигиталното развитие и транспорта на Азербайджан Рашад Набиев заяви, че самолетът на AZAL по линията Баку-Грозни, е паднал в Казахстан след външно въздействие. 

Самолетът на AZAL се разби сутринта на 25 декември недалеч от казахстанския град Актау. 38 души загинаха, 29 оцеляха. Източници на Euronews и Reuters в азербайджанското правителство съобщиха, че причина за катастрофата е руска ракета, изстреляна по дрон над Грозни. Един от снарядите е повредил обшивката на самолета. Екипажът е поскал екстрено кацане, но не получава разрешение да го стори в нито едно от близките руски летища. В резултат на самолета е предложено да кацне в Актау, като прекоси Каспийско море. Вчера "Росавиация" съобщи, че решението да кацне чак в Актау - на 440 км от Грозни, е на командира на полета. 

Свидетел

Един от тримата стюарди на самолета Зулфугар Асадов разказва подробности за катастрофата пред азербайджански медии. Асадов обяснява, че е имало три удара по самолета, в резултат на които той е ранен в ръката. Той твърди, че е чул удара откъм лявото крило, малко след като пилотът е вдигнал самолета. 

"В 8:00 ч. на 25 декември самолетът излетя от Баку за Грозни. Захождайки да кацнем в Грозни, видяхме, че има мъгла. Командирът снижи, но заради лошата видимост направи втори кръг, след това трети. Решава да кацнем в близко летище. Отвън се чу странен звук. Заедно със стюардесата Айдан Рагимли отидохме в салона при пътниците, които бяха в паника и започнахме да ги успокояваме. Чу се втори удар, който ме рани в ръката, сякаш ме удари брадва. Излизам от салона и чувствам третия удар. Айдан ми помогна да превържем ранената ми ръка с кърпа. Капитанът съобщи, че ще кацнем във возата. Действаме според инструкцията. Пътниците надянаха спасителните жилетки". 

Но командирът решава да не кацне във водата, както го посъветвали, заради голямата опасност всички да загинат, тъй като заради външните удари по борда работата на двигателя е нарушена. Което означава много твърдо кацане, за което предупреждават пътниците. 

"Пилотите се опитваха да удържат самолета, без да губят височина. Врязахме се в земята, самолетът се разцепи на две части. Помислих, че съм умрял. Но съм в съзнание, тече кръв, дишам трудно, с Айдан лежим до вратата, опитвам се да я отворя, прониква въздух отвън, става по-лесно за дишане. Помагаме на пътниците, заедно излизаме навън. Там чакат спасителите. Слава на Аллах, жив съм. Благодарение на героизма на командира и втория пилот", разказва стюардът. Той подчертава, че информацията за взрив на кислородна бутилка на борда, пусната от руските медии, не е истина. 

Пилотите и другата стюардеса са сред загиналите 38 души.