Фетвата на съвета на улемите (теолозите) на Духовното управление на мюсюлманите в Русия, позволяваща религиозното многоженство, има за цел да защити вдовиците на починалите участници във войната с Украйна и техните деца, каза ръководителят на Духовното управление на мюсюлманите мюфтията Шейх Равил Гайнутдин, пише Медиапул.

„Нашите мюсюлмански войници, които отиват на специална военна операция, разбирайки пълния размер на риска, се чудят кой ще се грижи за семействата им в случай на тяхната смърт. От незапомнени времена сред руските мюсюлмани е обичайно вдовицата на починалия, според Божия указ, да бъде взета за жена от неговия брат, така че всички деца от този брак да растат под грижите на голямо семейство, така че има социална сигурност“, каза Гайнутдин.

Според него, поради „невежество“, някои виждат институцията на религиозния полигамен брак като „вратичка за удоволствие“. Но всъщност такава връзка „предполага създаването на пълноценно семейство с цялата съпътстваща отговорност за съпругата и децата“, увери мюфтията.

Гайнутдин не смята приемането на съответната фетва за „намеса в сферата на светското законодателство“, тъй като „не говорим за граждански брак, регистриран в службата по вписванията, а за религиозен брак - никах“. От негова гледна точка последното „е вътрешен въпрос на мюсюлманската общност“ и „се регулира изцяло само от вътрешните разпоредби на религията“. „Настояваме бащите на деца, родени в такива бракове, да ги осигурят напълно, без да принуждават жените да се обръщат към държавата за помощи“, добави мюфтията.

Как този подход корелира със Семейния и Гражданския кодекс на Русия, как ще бъдат осигурени възпитанието, издръжката и правата на децата, както и как ще бъдат решени имуществените въпроси в случай на проблеми и спорове, Гайнутдин не уточни. Той само отбеляза, че човек е „отговорен пред Бога“ за всичките си семейства и не може да влезе в никах, криейки го от първата си жена, и да вземе втора жена, без да ѝ каже за съществуването на първата.

Съветът на улемите на Мюсюлманското духовно управление разреши на руските мюсюлмани да сключват до четири „религиозни брака“ в края на Годината на семейството, веднага след „пряката линия“ на президента Владимир Путин на 19 декември. Те обясниха, че никах се допуска в случай на „неспособност на съпругата да ражда деца поради нейното здраве, поради края на репродуктивната ѝ възраст или по други обективни причини“, което включва „сексуална несъвместимост“ и нежелание на жената да има деца.

"Това е път към екстремизма“

На 23 декември обаче Генералната прокуратура на Русия изпрати предложение до Гайнутдин с искане за отстраняване на нарушението на закона. Департаментът отбеляза, че фетвата „противоречи на действащото законодателство и основите на държавната семейна политика в областта на запазването и укрепването на традиционните руски духовни и морални ценности“.

Фетвата относно многоженството за мюсюлманите е „много опасен път“, който противоречи на Конституцията и води до екстремизъм. Това пък заяви председателят на Съвета към президента на Руската федерация за развитие на гражданското общество и правата на човека Валерий Фадеев, призовавайки полигамията да се приравни на престъпно деяние.

„Съветският наказателен кодекс имаше член, забраняващ полигамията. Смятам, че сега е необходимо многоженството да бъде наказателно забранено“, каза Фадеев по време на среща с журналисти, цитиран от „Ведомости“.

Член 235 от Наказателния кодекс на РСФСР предвижда наказание лишаване от свобода до една година или поправителен труд за полигамия, отбелязва РБК. Член 14 от Семейния кодекс на Руската федерация гласи, че е невъзможно да се регистрира брак между лица, ако поне един от тях вече е в друг регистриран брак.

Нормите на шариата са несъвместими със светските основи на руската държава, подчерта ръководителят на Съвета по правата на човека. Той припомни, че дори в Арабската лига религиозният закон се прилага само в няколко страни. „Не можете да оградите „остров“ в рамките на сложна социокултурна политическа система, която живее според различни закони, както правни, така и морални. Защото това заменя закона, който важи за цялата страна“, каза Фадеев.

След реакцията на генералната прокуратура Съветът на улемите (учени богослови) на Мюсюлманската духовна дирекция обяви оттеглянето на фетвата „Проблеми на полигамията в мюсюлманската общност на Руската федерация“. Ръководителят на съвета Шамил Аляутдинов обясни, че това решение е взето във връзка с реакцията на Генералната прокуратура и руската общественост. „Такава е Божията воля и Съветът на улемите на Мюсюлманското духовно управление на Руската федерация не вижда смисъл да влиза в полемика“, написа Аляутдинов в своя телеграм канал.