Темата за кистозните образувания е много актуална и милиони хора по света се сблъскват с този здравен проблем. В кои вътрешни органи могат да се образуват кисти, какви по структура и състав могат да бъдат тези кисти и до каква степен са възможни усложнения? По този въпрос има достатъчно изследвания и клинични изпитания. Кистозни образувания се появяват най-често при жените в зоната на яйчниците, маточната област, на млечните жлези или на бъбреците. При мъжете могат да се появят в зоната на бъбреците, черния дроб и други органи.

Какви са най-честите причини за кистозните образувания? При двата пола една от възможните причини е възпалителен процес в конкретния орган или отслабена и неефективно работеща имунна система. При жените например най-честата причина за образуване на яйчникови кисти е нарушеното равновесие на хормоните естроген, прогестерон и пролактин. Поради същите причини могат да се появат кистозни образувания на млечните жлези. Кистите на бъбреците - по-често външни, не са рядко явление.

От какво се предизвиква нарушеното равновесие на женските хормони? Честата употреба на хормонални лекарства, употребата на силни синтетични лекарства, които отслабват имунната система, хронични възпалителни процеси в дебелите черва, лимфни възпаления в ингвиналната област (близо до яйчниците). Стресът и отрицателни емоционални състояния усилват горните фактори.

Възможно ли е кистите на яйчниците или тези, близо до маточната стена, да се превърнат в тумори ? Този въпрос вълнува хиляди жени и с него често се спекулира в медицинските среди. Има събрани данни от изследвания и анкети по този въпрос. Например по данни на известна хирургична клиника в Атланта кистите, които могат да се превърнат в тумори, са около 2 до 3 процента. Според данни на хирургична клиника в град Манчестер Англия, където годишно се правят хиляди операции, само 1.6%, тоест един и половина процента, могат структурно да се превърнат в тумори. Каква е теоретическата обосновка на тези факти? Това на първо място е, че при банални локални възпаления на яйчниците или съседни тъкани могат да се явят кисти. Второ - често при промяна на хормоналното равновесие (естроген и прогестерон) кистите могат сами да намалеят след няколко месеца без активно лечение. Трето - тук липсва основният патологичен фактор -  безконтролно деление и размножаване на клетъчни маси (стотици хиляди), което става при повечето туморни процеси. Тези факти не пречат да се спекулира по този въпрос, особено тук, в САЩ, където хирургичните клиники преследват повече операции поради финансовия интерес. Достатъчно много пари получават те от медицинските застраховки за такива операции.

Кистите са често явление при различни възрастови групи. Най-честата причина е хормонален дисбаланс или възпаление на съседни тъкани. Трябва да се въздейства на причините, а не поради страх да се правят прибързани операции. Операцията е чисто механичен процес и не премахва причините .Често претърпелите един път операция, при появяване на нови кисти търсят и намират алтернативно лечение. Аз лично в моята практика често се срещам с такива случаи. Мога да твърдя, че това, което препоръчвам, като например различни екстракти, абсорбционни компреси и др., води до елиминиране на кистите в около 90 процента от случаите. Имам документирани случаи с отлични резултати с този метод на лечение. Мога да въздействам с различни натурални вещества за регулиране на хормоналния баланс, за спиране на възпалителния процес и за постигане на окончателен резултат.

Веселин Вълчев, консултант по натуропатия