НАТО обяви, че през следващата седмица ще започне най-голямото си военно учение от десетилетия насам, в което ще участват 90 000 военнослужещи, за да се провери способността на съюзниците в продължение на месеци да участват в конфликт с толкова способен противник като Русия, предаде АФП.

Основната фаза на учението "Trident Juncture", в което участват военни сили от всички държави-членки от НАТО, плюс партньорите Финландия и Швеция, и което се простира от Северния Атлантик до Балтийско море, започна в Норвегия на 25 октомври и по план трябва да продължи две седмици.

"Това е важен ден, защото Trident Juncture е най-голямото учение на НАТО след края на Студената война", заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг преди началото на ученията.

Ученията предизвикаха критики от страна на Москва на фона на постоянното напрежение между НАТО и Русия, която окупира Крим през 2014 г. и от две години води война в Украйна, но обвинява алианса в провокативно поведение в близост до границите си. Друг източник на разногласия е това, което НАТО твърди, че Русия разполага с ракета, която нарушава ключов американско-руски договор за ядрените оръжия и потенциално може да бъде използвана за насочване към членове на алианса в Европа.

Учението "е ярка демонстрация на нашите способности и решимостта ни да работим заедно", каза Столтенберг.

Без да споменава поименно Русия, той заяви, че "средата за сигурност в Европа значително се е влошила" през последните години и че НАТО е отговорила с най-голямото адаптиране на колективната ни отбрана от края на Студената война насам. Trident Juncture демонстрира това адаптиране."

"Trident Juncture" ще включва около 65 кораба, 250 самолета, 10 000 превозни средства и 90 000 души персонал", каза Столтенберг за учението, което ще протече в две фази, "То е амбициозно и изискващо."

Учението в реални условия ще се проведе от 25 октомври до 7 ноември, а командно-щабното учение ще го последва между 14 и 23 ноември.

Москва неведнъж е заявявала, че разглежда разширяването на НАТО с бившите страни от Варшавския договор и балтийските държави след разпадането на Съветския съюз през 1991 г. като провокация, а Русия и НАТО неведнъж са се обвинявали взаимно в агресивни действия през последните години. Въпреки че критикува ученията на НАТО, Русия прие поканата да изпрати наблюдатели в Норвегия - ход, който Столтенберг приветства в името на прозрачността.

"Стига да се държат професионално и да избягват опасни ситуации и поведение, не мисля, че това е някакъв проблем, че наблюдават учението", каза шефът на НАТО.

Описвайки учението, генералният секретар заяви, че персоналът ще бъде разделен на "южни сили" и "северни сили", които "ще се редуват в ролята на фиктивен агресор и защитниците на НАТО.

"Учението ще провери готовността ни да възстановим суверенитета на съюзник - в случая Норвегия - след акт на въоръжена агресия. Този сценарий е фиктивен, но уроците, които ще извлечем, ще бъдат реални", каза Столтенберг.