Нов вариант на COVID, наречен Омикрон, предизвика глобални опасения и нови ограничения. Глобалният риск е „много висок“, предупреди и Световната здравна организация в понеделник. Въпреки повсеместната тревога, все още има малко информация за варианта и колко вирулентен може да бъде той. Световната здравна организация обяви миналата седмица, че Омикрон е класифициран като „вариант на безпокойство“. Техническият ръководител на програмата на СЗО за COVID-19 д-р Мария Ван Керкхове каза, че ранните доказателства за варианта, известен с техническия термин B.1.1.529, показват, че той има голям брой мутации, някои от които имат тревожни характеристики. При него има повишен риск от повторно заразяване в сравнение с други силно предавани варианти, което показва, че хората, които са се заразили с COVID и са се възстановили, могат да бъдат по-склонни да се инфектират отново с Омикрон. Водещият експерт по инфекциозни болести на САЩ д-р Антъни Фаучи добави, че експертите по обществено здравеопазване се опитват да намерят отговори на въпроси като дали вариантът причинява по-тежко заболяване и дали може да избегне защитата от ваксини или познатите лечения.
Той също има куп мутации
които предполагат, че може да избегне защитата, например, на моноклоналните антитела и може би дори на реконвалесцентна плазма за хора, които са били заразени и са се възстановили, и вероятно на ваксините. Всичко това са предположения, но и това е достатъчно“, каза Фаучи. Бързото разпространение на варианта също е тревожно, обяснява той. „Изглежда, че наистина се е разпространил доста бързо в Южна Африка, въпреки че броят на инфектираните е сравнително малък, способността му да заразява хора, които са се възстановили от инфекция, и дори хора, които са били ваксинирани, ни кара да кажем: „Това е нещо, на което да обърнем много внимание и да сме подготвени за нещо, което е сериозно“, каза Фаучи. „Може да не се окаже така, но ние наистина искаме да сме готови и това е причината да правим това, което правим“.
Какви са симптомите на Омикрон?
Успокояващо на фона на всичко останало звучи твърдението на южноафриканска лекарка, която първа вдигна тревогата за новия щам, че симптомите на COVID, свързани с варианта на Омикрон, са „изключително леки“. Д-р Анжелик Котци, председател на Южноафриканската медицинска асоциация, каза пред Би Би Си в неделя, че около 18 ноември е започнала да преглежда пациенти с „необичайни симптоми“, които леко се различават от тези, свързани с Делта варианта. „Всъщност, започнах с пациент мъж, който е на около 33-годишна възраст... и той ми каза, че просто е бил изключително изморен през последните няколко дни и има болки в тялото с малко главоболие“, обяснява тя пред Би Би Си. Пациентът не е имал възпалено гърло, а по-скоро дращене, но без кашлица или загуба на вкус или мирис - симптоми, които са свързвани с предишни щамове на коронавируса. Котци каза, че е тествала мъжа за COVID и той е дал положителен резултат, както и семейството му, а след това още в същия ден е срещнала още пациенти със същите симптоми.
„Това, което виждаме клинично в Южна Африка, е изключително леко, за нас това са леки случаи. Ние не сме приели в болница никого, аз говорих и с други мои колеги и те дават същата картина“, споделя тя.
Къде е Омикрон вече?
Степента на действителното разпространение на варианта Омикрон по света обаче все още остава неясна, тъй като страните откриват нови случаи всеки ден. Медици на няколко места - от Хонконг през Европа до Северна Америка - потвърдиха за присъствието му. Холандският орган за обществено здравеопазване потвърди, че 13 души, пристигнали от Южна Африка в петък, са дали положителна проба за Омикрон. Те бяха сред 61 души, които дадоха положителна проба за вируса, след като пристигнаха с последните два полета до летище Схипхол в Амстердам, преди да бъде въведена забрана за полети. Чехия, Белгия, Италия, Швейцария, Дания и Германия също съобщиха за регистрирани случаи. Министърът на здравеопазването на Канада съобщи, че първите два случая на новия щам в страната са открити в Онтарио, след като двама души, които наскоро са пътували от Нигерия, са дали положителна проба. Властите в Австралия съобщиха, че двама пътници, пристигнали в Сидни от Африка, са станали първите с положителна проба за новия вариант. Отдавна се очакваше нов скок и дори нов вариант, но скоростта, с която удари Омикрон, дойде като „шок“ за здравните експерти в Южна Африка. Въпреки че броят на потвърдените случаи все още е сравнително нисък, те
се увеличават с високи темпове
Новият скок започна след няколко студентски партита в Претория. Числата бързо скочиха от няколкостотин случая на ден до хиляди. Южна Африка обяви 3220 нови случая в събота, от които 82% са в провинция Гаутенг - дом на Претория, и на най-големия град в Южна Африка, Йоханесбург. Това все още е доста под пика на последната вълна, когато повече от 25 000 бяха потвърдени за един ден. Засега в САЩ все още не са идентифицирали никакви случаи, но Фаучи и други експерти предупредиха, че новият вариант вече може да е стигнал до Америка. „Не бих се изненадал, ако е така. Все още не сме го открили, но когато имаме вирус, който показва тази степен на предаване, и вече имаме случаи, свързани с пътувания, когато имаме вирус като този, той почти неизменно в крайна сметка ще премине по същество навсякъде“, каза Фаучи. В България засега също не е регистриран случай на заразен с варианта Омикрон. А математиците прогнозират нова вълна едва след Нова година, ако вариантът не бъде засечен до Никулден в родината.
Затягане на мерките
Тъй като случаите на варианта се потвърждават по целия свят, все по-голям брой държави затварят границите си. От понеделник САЩ ограничиха пътуванията от Южна Африка и седем съседни държави: Ботсвана, Зимбабве, Намибия, Лесото, Есватини, Мозамбик и Малави. В допълнение към забраните за пътуване, в петък губернаторът на Ню Йорк Кати Хочул обяви извънредно положение на фона на скорошния скок в показателите за коронавирус и опасенията за потенциални пикове, дължащи се както на вариантите Делта, така и на Омикрон. Влизайки в сила на 3 декември, заповедта ще позволи на Ню Йорк да придобие консумативи за борбата с пандемията, да увеличи капацитета на болниците и да се бори с потенциалния недостиг на персонал. Това също така ще позволи на държавния здравен отдел да ограничи несъществените и неспешни процедури в болниците. Израел забрани влизането на чужденци и наложи карантина за всички израелци, пристигащи от чужбина. А японският премиер Фумио Кишида каза в понеделник, че Япония обмисля засилване на граничния контрол. Министерството на външните работи на Мароко съобщи в неделя, че всички входящи въздушни пътувания до северноафриканската страна ще бъдат прекратени, за да се „запазят постиженията, реализирани от Мароко в борбата срещу пандемията, и да се защити здравето на гражданите“. Страната беше начело на ваксинациите в Африка и държеше границите си затворени в продължение на месеци през 2020 г. заради пандемията. Много страни въвеждат такива забрани, въпреки че те противоречат на съветите на СЗО, която предупреждава срещу всяка прекомерна реакция, преди вариантът да бъде внимателно проучен. В съвет към своите държави членки, агенцията на ООН ги призова да ускорят покритието на ваксинацията срещу COVID-19 „възможно най-бързо“, особено сред групите с висок приоритет, и да подобрят усилията за наблюдение и последователност.
Пазят ли ваксините?
Главният медицински директор на Moderna Пол Бъртън съобщи в неделя, че производителят на ваксини може да пусне преформулирана ваксина срещу варианта на коронавирус Омикрон в началото на следващата година. Производителят на ваксини „мобилизира стотици“ работници, започвайки рано сутринта в четвъртък, на Деня на благодарността, за да започнат да изучават новия вариант, се казва в изявление на компанията. Настоящите ваксини могат да осигурят известна защита, в зависимост от това преди колко време е бил имунизиран човек, каза Бъртън. Все пак той каза, че неваксинираните хора трябва да се ваксинират или да получат бустерни дози, ако отговарят на условията. Не е ясно дали ще са необходими нови формулировки или настоящите ваксини срещу COVID ще осигурят защита срещу новия вариант, който започна да се разпространява по целия свят. Според Ван Керкхове, докато не бъде намерена повече информация, хората трябва да предотвратят излагането си на COVID инфекция, като се дистанцират, носят маска, избягват претъпкани места, постоянно мият ръцете и се ваксинират.