Проба от астероида Бену, която може да бъде ключова за разбирането на формирането на слънчевата система и нашата планета, ще бъде анализирана в космическия център "Джонсън" на НАСА в Хюстън, след като достигне Земята в края на септември, предаде АФП. Скъпоценният товар в момента е на борда на OSIRIS-REx, американска космическа сонда, изстреляна през 2016 г. до Бену, която обикаля около Слънцето на средно разстояние от около 168 млн. километра.

Учените ще отделят парчета от скалата и прах за изследване, докато внимателно ще съхраняват останалата част за бъдещите поколения, оборудвани с по-добри технологии - практика, започната за първи път по време на мисиите на програмата "Аполо" до Луната.

"Не очакваме да има нещо живо, а по-скоро градивните елементи на живота", каза Никол Лънинг, водещ учен в екипа, който ще вземе пробите, "Това наистина ни мотивира да отидем при този тип астероид, за да разберем какви са били предпоставките, които може да са насърчили живота в нашата слънчева система и на Земята."

След като сондата пристигне в лаборатория в Тексас, работата на Лънинг ще бъде внимателно разглоби космическия апарат и да отдели товара, като същевременно запази материала чист и незамърсен.

Произходът на живота

Космическият кораб трябва да кацне в пустинята на Юта на 24 септември, носейки приблизително 250 грама материал. Получаването на ценния космически материал включваше високорискова операция през октомври 2020 г.: сондата влезе в контакт с астероида за няколко секунди и беше излъчен взрив от сгъстен азот, за да се вдигне пробата от прах, която след това беше уловена.

Цялата мисия беше застрашена, когато НАСА разбра няколко дни по-късно, че клапанът на отделението за събиране не успява да се затвори, оставяйки фрагменти да отлетят в космоса. Но скъпоценният товар най-накрая бе защитен, след като беше прехвърлен в капсула, фиксирана в центъра на космическия кораб.

Първите проби, донесени на Земята от астероиди, бяха взети от японски сонди през 2010 г. и 2020 г., като последните съдържаха урацил, един от градивните елементи на РНК. Откритието придаде тежест на дългогодишната теория, че животът на Земята може да е бил "засят" от космоса, когато астероиди са се разбили в нашата планета, носейки основни елементи.

Космохимикът Ив Бергер няма търпение да започне работа по материала на Бену.

"Тези проби не са били изложени на нашата атмосфера. Те не са били изложени на нищо друго, освен на суров космос в продължение на милиарди години", каза тя, "В крайна сметка те "ще ни помогнат да определим дали това, което наистина мислим, че е вярно, е вярно."

Не само, че пробата от Бену може да допринесе за познанията ни за съставките, донесли живота на нашия свят, но "ако можем да разберем какво се е случило тук, на Земята, това ще ни помогне да разберем повече за други космически тела", смята ученият. Може ли Бену да ни покаже нещо, което не е виждано досега? Никога не се знае, каза Бергер.

"Бену е твърде интересен, така че ще знаем повече след няколко месеца, когато пробата дойде на Земята – това би било вълнуващо!"