Юли ще бъде най-горещият месец, откакто се водят измервания. Прогнозата е на водещи учени на Американската космическа агенция НАСА. А очакванията са 2024 г. да бъде още по-гореща. Всички тези прогнози са на фона на непосилните жеги в Европа, Северна Америка и Китай.
Коментар направи директорът на Института Годард Гавин Шмит на среща с журналисти. Ако прогнозата се сбъдне, това ще е поредния антирекорд. Изминалият юни беше най-горещият, откакто преди над 170 години е започнало систематизираното събиране на данни.
„Глобалното затопляне се изразява точно в това - повишение на глобалната температура на цялата планета. Това допринася за горещите вълни, като сегашните. Засилва както честотата, така и интензитета им. В бъдеще горещите вълни ще се разпрострат и върху други сезони, освен лятото. Поне половината година ще бъде доминирана от такива явления”, коментира Джон Неърн, експерт на Световната метеорологична организация.
Времето в последните седмици е добър пример какво можем да очакваме, казват експертите. Южна Европа и Северна Африка, Азия и Северна Америка - навсякъде се отчитат температури над 40 градуса и стотици температурни рекорди.
„Планетарните вълни, които заключват тези атмосферни маси, формират горещите вълни. Системите са устойчиви и e много трудно се изместят от други системи. И понеже остават сравнителни стационарни, би трябвало да очакваме през август месец да е същото”, обясни Неърн.
Изходът е добре известен, казват експертите. Изпускането на по-малко парникови газове в атмосферата би дало най-осезаем резултат. Масовото използване на изкопаеми горива е основен фактор за замърсяването. Но списъкът е по-дълъг и включва наглед несвързани с климата неща, като прекомерната консумация на месо или изхвърлянето на огромни количества отпадъци, които могат са се рециклират.