Годината е 2003 г. - гъба от вида Cordyceps се прехвърля от мравки към хората, превръщайки своите гостоприемници в обезумели, кръвожадни зомбита, които разпространяват инфекцията на всеки, когото ухапят. Решението, предложено от водещ миколог в Джакарта, където са открити първите случаи, е радикално: да се бомбардира целият град и всичко да бъде изпепелено, за да бъде спряна инфекцията. Това е част от фабулата на излезлият миналия месец дългоочакван пост-апокалиптичен сериал на HBO The Last of Us, който получи одобрението и на критиката, и на зрителите, пише The Guardian. Във филма се разказва за това, че не вирусите или бактериите представляват най-голямата заплаха за земното население, а гъбичките – същите тези организми, любими на пивовари, пекари и любители на дивата храна. Филмът разказва за това, че изменението на климата е накарало Ophiocordyceps unilateralis, известен като „гъбата на зомби мравката“, да се адаптира към оцеляване при по-високи температури, превръщайки хората в алтернативен гостоприемник. Сценаристът и продуцент Крейг Мейзин – който е и автор на минисериала “Чернобил”, в свое интервю обясни, че всичко, което е показано в сериала, и предполагаме, че гъбичките причиняват, те вече го правят и са го правили винаги. Включително и това да “отвличат мозъците” на мравките, като ги принуждават да разпространяват спорите убийци. На науката вече са познати гъби, които правят почти същото “отвличане” на човешкия мозък – това са познатите ни халюциногенни гъби.
Фантастика или реалност
Все пак The Last of Us е научна фантастика, но това не е повод за успокоение. Има други причини, които да ни тревожат относно разпространението на гъбични инфекции. Вече всяка година те убиват около 2 милиона души – повече от туберкулозата или маларията – и броят им расте. Освен това гъбичките стават все по-устойчиви на малкия брой налични лечения. Светът беше относително неподготвен за ковид пандемията, но учените успяха в кратки срокове да разработят ваксини. Засега обаче няма ваксини срещу гъбички. През октомври Световната здравна организация публикува своя списък с най-опасните гъбични патогени - първото глобално усилие за създаване на микологичен списък с 19 опасни гъби. „Въпреки че представляват нарастваща заплаха за човешкото здраве, на гъбичните инфекции се отделят много малко внимание и ресурси в световен мащаб“, се казва в доклада. „Всичко това прави невъзможно да се оцени точно опасността от гъбичните инфекции и следователно е трудно да се стимулира политиката и планираните действия.“
Гъбите са най-широко разпространената форма на живот на планетата,
като в световен план са регистрирани около 12 милиона вида. Повечето никога не са били категоризирани. Само малка част от тези видове заразяват хората, но те са отговорни за приблизително
един милиард инфекциивсяка година. „Повечето от това са повърхностни заболявания като микоза, за които никой не се притеснява особено, но има основна група, която причинява животозастрашаващи инфекции, особено при податливи индивиди – много възрастни или със засегната имунна система”, казва Марк Рамсдейл, доцент по микология в MRC Center for Medical Mycology в Ексетър.
Ковид пандемията - генератор на гъбични заболявания
Някои от гъбичките в списъка на СЗО могат да засегнат и здрави хора. Видът
Coccidioidesса гъбички, обитаващи почвата. Открити са в югозападната част на САЩ, Мексико и части от Южна Америка. Те причиняват грипоподобно заболяване само при вдишването им. До 10% от заразените развиват сериозни или дългосрочни белодробни проблеми, докато в около 1% от случаите инфекцията се разпространява в други части на тялото, включително мозъка, където може да се окаже фатална. Приблизително 150 000 души в САЩ се заразяват всяка година и около 75 умират от това. Други гъбични инфекции изглежда са се увеличили в резултат на
Covid пандемията, включително аспергилоза и мукормикоза, или „синдром на черни гъбички“, рядка, но опасна инфекция, която може да причини умиране на заразената тъкан. Тъй като тези инфекции са по-чести при хора с потиснат имунитет или белодробни увреждания, лекарите подозират, че разпространението им се дължи най-вече на щетите, нанесени от Covid.
Устойчиви на дезинфектанти и топлина
Candida auris
е смъртоносен роднина на дрождите и е вписан в списъка на ЗСО за най-опасни гъбички. Той също преследва хората с отслабена имунна система. Ако попадне в кръвта им или нахлуе в други органи и тъкани, шансовете за оцеляване са приблизително 50-50. „Сега може да бъде открит навсякъде по света и е абсолютен кошмар в болниците, защото е резистентен на много от първите противогъбични лекарства“, казва проф. Матю Фишър от Центъра за анализ на глобалните инфекции към
Imperial College London. Освен това е частично устойчив на дезинфектанти и топлина, което го прави изключително труден за изкореняване. Откриването му може да доведе до временно затваряне на цели болнични отделения. Към момента не е ясно какъв е произходът на Candida auris. Предполага се, че изменението на климата може да е насърчило преместването на този организъм от непознат гостоприемник към нас и дори е възможно, както в The Last of Us, по-високите температури да са избрали варианти, които могат да се развиват при температурата на човешкото тяло.
Създаването на лекарства за борба с гъбичните инфекции ще бъде сериозно предизвикателство.
СЗО призовава да не се прави сензация от заплахата, която представляват гъбичките. Устойчивите на антибиотици бактерии представляват по-непосредствена и измерима заплаха. „Това е призив за повишаване на осведомеността, за генериране на доказателства и за даване на тласък на наука – не само изследване и разработване на нови продукти, но също и изучаване и разбиране на динамиката на заболяването, епидемиологията, екологията и глобалното разпространение на гъбичните инфекции“, казва д-р Хатим Сати от отдела за антимикробна резистентност на СЗО. От 90-те години на миналия век природозащитните биолози наблюдават как все повече видове земноводни заболяват от хитридни гъби, което е свързано с намаляването на най-малко 500 вида земноводни и изчезването на 90. С толкова много гъбични видове, наблюдението за появата на нови заплахи е почти невъзможно. В света няма достатъчно миколози, които да следят всички инфекции и обучението на повече специалисти би бил добър старт. Въпреки всичко, освен опасностите, гъбичките носят и възможности. Първият в света открит антибиотик – пеницилинът, е открит в плесен.