"Една картина, която е силно притеснителна“, – така служебният министър на финансите Асен Василев описа ситуацията в приходните агенции след събирането на данни от НАП и митниците. Василев обяви, че до момента на година данъчните са отписвали по между 2 и 3 млрд. лева годишно, защото не са успели да съберат тези задължения.
„От 2017 г. до 2020 г. 10 млрд. лв. са отписани. Вместо да отидат за пенсии и здравеопазване, те са били отписани, НАП не са успели да ги съберат“, това заяви Василев на брифинг.
Към момента НАП си търси 9,9 млрд. лв, като най-големият длъжник дължи 160 млн. лв., а има доста с по над 50 млн. лв Топ 100 на длъжниците дължат над 2 млрд. лв.
Новият шеф на данъчните Румен Спецов определи задълженията като „трудно събираеми“. Василев пък заяви, че все пак „част от тези дългове са на работещи предприятия и те трябва да бъдат събрани“.
„Оказа се, че има една доста силна концентрация на публични средства“, каза още министърът. Той допълни, че по обществени поръчки и европрограми през 2020-та година са били дадени на фирми 15,8 млрд. лв. 3,4 млрд. от тях са били само за 7 фирми.
За първите 4 месеца 1,4 млрд. са отишли отново в дружества, които се броят на пръстите на една ръка. МФ е изискало съгласие от всички държавни структури, за да направи имената на тези фирми публични. След това предстои проверка, която ще продължи и с подизпълнителите им.
Реакцията на бившата шефка на НАП не закъсня. Галя Димитрова заяви:
„Всеки служител на НАП знае, че вземанията, които законът изисква да бъдат отписвани всяка година служебно, са задължения, които е следвало да бъдат платени повече от 10 години преди това. В конкретния случай са отписвани задължения, които е следвало да бъдат платени през периодите 2006-2009 г. и това са задължения, които се отнасят за още по-стари периоди, защото ревизионен акт от 2006 г. е за периоди, които са приключили преди това“.
Според нея е некоректно да се твърди, че служителите на НАП не са свършили нужното, за да съберат тези суми.
Димитрова добави, че нарастващите постъпления са доказателство, че тя и данъчните са си свършили добре работата.
„Известен факт е също така, че тези задължения, след като изтече срока за доброволното им погасяване, бяха предавани за принудително събиране в Агенцията за държавни вземания. Такъв беше законът тогава. Хората от администрацията знаят също така, че това са фирми, които участват в схеми за данъчни измами, които нямат никакви активи и които са с управители лица с нисък социален статус с идеята с задълженията да не могат да бъдат събрани. В тези случаи е налице престъпление, свързано с укриване на данъци по Наказателния кодекс и те са предавани на прокуратурата", каза бившата шефка на НАП.
Сред фирмите с опростени задължения са намиращото се в несъстоятелност „Стомана“ АД, „Мини – Бобов дол“ ЕАД, „Бургаски захарни заводи“ и „Нова Плама“ АД.
Сред по-интересните е Християнрадикалната партия на Тотю Петров, бивш зет на убития бизнесмен Поли Пантев.
Пълния списък на фирмите с опростени задължения над 50 милиона лева и размера на отписани суми:
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.