Здравейте, Невена! Вие често пишете за застраховка „Живот“ - какъв вид трябва да купим и кога да я купим. Може ли да споделите дали има случаи, когато не е нужно да имаме застраховка „Живот"? Благодаря.“

Грета от Чикаго

Какъв хубав въпрос! Застраховката „Живот“ може да ви даде невероятно чувство за сигурност, но колкото и безценен да е даден продукт, ако не е приложим за вашата лична ситуация, наистина няма финансов смисъл да го използвате. Ето няколко съвета, които да вземете под внимание, когато решавате дали да купите застраховка „Живот": Имате нужда от застраховка само ако близките ви зависят от вас финансово. Въпросът, който трябва да си зададете, е: „Ако умра днес, ще могат ли близките ми да продължават да си плащат сметките?“

Ако отговорът е „Не“

тогава трябва да купите застраховка „Живот“ за себе си, определяйки за наследници на парите хората, които се нуждаят от вашата финансова подкрепа (съпруг(а), деца, родители и т.н.). Не купувайте този тип застраховка за живота на детето си. Застраховката „Живот“ е финансова застраховка: целта е да замести нужните за семейството ви доходи. Децата ви не носят никакви пари вкъщи, дори напротив - отглеждането на дете от раждането му до навършване на 18 г. (без да включваме колеж!) се равнява на над 200 000 долара според едно правителствено статистическо проучване. Така че не добавяйте допълнителни разходи към бюджета си с купуването на застраховка върху живота на децата. Единственият случай, когато би имало смисъл да купите подобна застраховка, е, ако сте взели частен образователен заем (private student loan) за сина/дъщеря си. Държавните заеми са ви опростени, ако студентът почине, но частните ви задължават да продължавате да изплащате, дори и синът/дъщеря ви да са умрели. Можете ли да си представите непоносимата мъка, която бихте изпитвали всеки месец, ако трябва да пращате плащания на банката с години наред за образованието на детето си, което отдавна е напуснало този свят? Най-вероятно няма да имате нужда от застраховка „Живот“ завинаги. След като децата ви са възрастни и имат собствени приходи (да се надяваме на около 24 години, когато завършат и си намерят работа), почти сте изплатили къщата си и нямате други кредити, най-вероятно няма да имате нужда повече от застраховка „Живот". Ето защо, когато купувате този застрахователен продукт, най-разумно е да се спрете на

срочна застраховка „Живот“

(term life insurance). В зависимост кога я купите (би трябвало да го направите веднага след като се ожените/омъжите), тази застраховка не бива да е за повече от 20 до 30 години. Може да сравните различни застрахователни продукти на

www.selectquote.com

. Много българи се подлъгват да си купят доживотна застраховка „Живот“ с цел да послужи за пенсионен фонд на съпруга(та) им, след като те починат. Това е сериозна финансова грешка, за която писах подробно преди време. Една от главните причини е, че ако влагате огромните суми, които плащате за доживотна застраховка, в пенсионен фонд, ще имате толкова, ако не и повече пари в сравнение със застрахователната полица, и най-важното - ще можете да се наслаждавате на тези пари, докато и двамата сте живи! Никога не правете непълнолетен да е наследник на застрахователната ви полица. По закон децата не могат директно да наследяват пари, така че застрахователната компания няма да извърши плащането и съдът ще трябва да постанови кой да бъде настойник. Това е дълъг и много скъп процес и ще „изяде“ сериозна сума от застраховката ви. Най-доброто разрешение е да създадете Revocable Living Trust (посветих три статии на тази тема преди време) и да направите траста наследник на полицата.