Липсата на дебат по големите европейски въпроси в предизборната кампания е показателна за липса на самочувствие. Ние като българи рядко правим заявки за големи международни позиции, като например румънците. Това показва една дистанцираност, или по-скоро усещане, че международната политика не зависи от България, което не е така, заяви пред BG VOICE бившият външен министър на България надежда Нейнски.
"Ако искаме гласът ни да се чува повече в Европа, трябва по-голяма активност и внимание кого изпращаме в Европейския парламент" - посочи тя.
Запитана дали това е въпрос само на самочувствие или и на евроскептицизъм, тя отвърна:
"Евроскептицизмът се наблюдава в цяла Европа и част от причините е, че част от европейските политики не са артикулирани достатъчно разбираемо за хората. Друга причина е тенденцията наши политици да се оправдават с ограничения от Брюксел и така да го превръщат в страшилище.
На фона на войната и руското влияние в България това е опасно поведение, което вече дава своите плодове, предупреди тя.
Запитана за коментар относно консенсуса за помощ за Украйна във войната, Нейнски каза:
"Изглежда, че партиите, които подкрепят помощта за Украйна, печелят убедително мнозинство, независимо от вътрешния дебат... В момента виждаме една доста пъстра картина и на този фон отговорността на евроатлантическите парти а това какво ще се случи в България по-нататък е доста голяма."
"Трудно е да направя прогноза дали ще има управленска коалиция и остава неясно как ще се развие политическата ситуация. Отговорността на първия е много голяма и ще се види дали евроатлантическото мнозинство ще се превърне в реформаторско. Евроатлантизмът се превърна в клише, а трябва да се изпълни със съдържание и е затова е много важно какво ще предложи първият.