“Демократична България” влиза в предизборната кампания с темите, които произтичат от ценностите на хората, които представлява, а също така с ясното съзнание как проблемите да бъдат решени. Това заяви бившият правосъден министър Надежда Йорданова в предаването “Седмицата” на радио “Дарик”. Освен върховенството на правото, нови ключови теми пред бъдещето на България са геополитическата ориентация, енергийната независимост, както и подобряването на икономическата среда и създаването на условия за по-силна частна инициатива и икономически растеж. „Трябва да постигнем повече конкуренция, повече икономическа свобода, както и повече гаранция за бизнеса и стопанската инициативност на хората. Не бива страната ни да бъде оттласната на изток и към повече авторитаризъм“, коментира Йорданова, която оглавява две листи на “Демократична България” - в столичния 23- МИР и в Русе.
Според нея хората трябва и бизнесите да са спокойни и да приемат кризите като възможности,
защото от “Демократична България” имат много ясен план как да бъдат подпомогнати. “Наистина има нужда от подкрепа, така че нито един човек или бизнес да не остане извън борда в тази буря от кризи. Това става чрез целенасочена и конкретна подкрепа, а не чрез раздаване на пари на принципа на хеликоптер“, каза тя.
търговски спорове, да има прокуратура, която да не може да бъде използвана като бухалка спрямо даден бизнес”, добави тя.
Според Йорданова в момента най-голямата заплаха пред България са проядените от корупция и нереформирани институции – както от гледна точка на външната сигурност, така и на вътрешната. „Затова ние от Демократична България работим за чисти от корупция и за устойчиво реформирани институции“, каза тя.
Тя изтъкна, че за краткото време, което имаше последното правителство, “Демократична България” постигна успехи, които ще дадат своето отражение за в бъдеще.
Дадена беше повече самостоятелност на европейските делегирани прокурори, за да могат да си свършат по-добре работата, тъй като българските граждани имат нужда от справедливост за милионите откраднати от европейските средства. Йорданова открои закриването на специализираното правосъдие - тази „изкривена част от съдебната система, която пречеше да се прилага един закон за всички и създаваше бухалка на властта.“ Тя изтъкна и новата наредба за изискванията за придобиването на висше образование по право, което е насочено към бъдещето на страната. В коментар за главния прокурор Надежда Йорданова раздели проблема на структурен и личностен. От една страна, според нея, в България е невъзможно да се ревизира на практика отговорността на главния прокурор щом той пристъпи закона или когато урони престижа на съдебната власт. Тя припомни и процедурата за отстраняването му във Висшия съдебен процес. „Процедурата, която проведох мисля, че показа ясно това“, допълни тя.
Според нея Иван Гешев не става за главен прокурор.
“Той няма нито професионалните, нито нравствени качества да стои на върха на тази пирамида. Защото към настоящия момент българската прокуратура представлява пирамида, на чийто връх стои главният прокурор.Това не може да бъде така и това е проблем, който трябва да решим“, коментира Йорданова. На въпроса как са структурирани листите на “Демократична България” за предстоящите избори, Надежда Йорданова разказа, че са си поставили за цел да търсят максимална подкрепа за своите приоритети. Също така е увеличено местното представителство в листите и присъствието на жени в политиката, защото според тях по-широкото представителство на жените води до по-добър дебат, по-добри и по-устойчиви решения за хората. Йорданова призова 18-годишните да гласуват за “Демократична България”, защото така ще гласуват за своето бъдеще, за една модерна България, която е в дигиталния 21-ви век. „Осемнайсет годишните знаят какво е добро за страната ни и съм убедена, че ще подкрепят една по-модерна, дигитална и чисто от корупция България“, допълни тя.