Президентската република в едно неукрепнало общество е решителна крачка към авторитаризъм. Такъв е коментарът на бившия правосъден министър Надежда Йорданов, по повод предложението на лидера на ИТН за провеждане на референдум за промяна на държавното устройство към президентска република. Според нея изявлението му дава много нагледно обяснение за поведението на ИТН в последните 3 парламента, в които на практика беше блокирана всяка възможност за стабилно управление.

“Демократична България” е политическа сила, която отстоява силна парламентарна република.

Последователно се борим за силен парламент, за по-отчетно правителство, за по-добри баланси в държавата, така че да има върховенство на закона в интерес на всички граждани. Ще се противопоставим с всички законови средства и ще отстояваме парламентарната република”, каза тя в ефира на bTV.

“Президентската република в едно неукрепнало общество е решителна крачка към авторитаризъм. Ние няма да го допуснем”, категорична беше Йорданова.

Тя коментира и решението на служебното правителство да води преговори с "Газпром".

С действията си служебното правителство е на път да капитулира пред интересите на “Газпром”. Като юрист и политик ме тревожи, че с действията си служебното правителство като че ли поднася победата на “Газпром”. Това е капитулация от тяхна страна”, каза тя

Според нея защитата на националния интерес по тази тема е да се осигурят доставки на газ от много на брой алтернативни източници. Т я припомни и факта, че “Газпром” ултимативно постави условията да се изменят съществени условия в договора и че с действията си руската компания изправи страната ни пред риска да остане без газ. “Нека не плашим хората, че газ няма да има. Нямаме нито една гаранция, включително исторически, че посред зима “Газпром” няма да врътне кранчето. Нито има гаранции, че газът ще бъде евтин. “Газпром” едностранно наруши договора и спря доставките, като заплаши България да остане без газ. Правителството не го допусна и бяха осигурени алтернативни доставки на газ”, каза Йорданова.

“Тъй като “Газпром” е геополитическо оръжие на Путин, не можем да гледаме на него само като към икономически партньор.

В случая геополитиката и икономиката се сливат в едно. Войната няма изгледи да приключи скоро, затова задължение на правителството е да направи всичко възможно да гарантира доставки на газ от повече от един доставчик”, допълни бившият министър на правосъдието