Министерството на здравеопазването е в процедура по пряко договаряне на шест медицински хеликоптера с италианската компания "Леонардо".
Фирмата беше кандидатствала
при първата обществена поръчка за въздушни линейки.
"Леонардо" беше и единствен участник. Поръчката обаче беше прекратена през ноември миналата година, тъй като офертата надвишаваше максимално допустимата.
Законът за обществените поръчки (ЗОП) допуска пряко договаряне с определени фирми, когато преди това процедурата за възлагане чрез публично състезание е била прекратена поради липса на оферти или са подадени неподходящи оферти и когато първоначално обявените условия не са съществено променени.
С отказа да обяви нова обществена поръчка МЗ печели време, но в същото време обрича изграждането на спешната медицинска помощ по въздух (HEMS) да бъде възложено при липсата на конкуренция, пише Mediapool. По информация на медията интерес към прекратената поръчка е имало и от "Eърбъс", но в крайна сметка компанията не е подала оферта, тъй като е счела заложените изисквания за неизгодни и неизпълними.
Процедурата по пряко договаряне
с "Леонардо" ще продължи до 18 януари.
Запазва се първоначалният график от прекратената обществена поръчка, а именно: до 01.09.2023 г. да бъде доставено общото оборудване за всички хеликоптери, а до 01.12.2023 г. да бъде извършена доставката на първия хеликоптер.
Според "Леонардо" осигуряването на първия хеликоптер до края на 2023 г. ще бъде предизвикателство заради проблеми с доставките на някои от компонентите.
Освен това, неясен
е въпросът с лицензирането на оператор за медицинския авиотранспорт. В края на миналата година и обществената поръчка за наем на хеликоптер за целите на лицензирането пропадна, а сега е в ход нова поръчка. Тя е обявена от специално създаденото от правителството на Кирил Петков държавно дружество "България хели мед сървиз", което трябваше да бъде българският оператор за медицинския авиотранспорт. В последните дни на миналата година, обаче, служебното правителство пусна за обществено обсъждане проект на постановление за закриване на "България хели мед сървиз". Идеята на служебния кабинет е задачата да бъде поверена на Държавния авиационен оператор, който има техническия и човешки потенциал да гарантира безопасността и сигурността на изпълняваните полети.
Срокът на обсъждането е до 23 януари, а крайният срок за подаването на оферти по обявената от "България хели мед сървиз" поръчка е 16 януари. За момента не е ясно дали ще се яви кандидат и как ще бъде направен преходът в предаването на дейността между "България хели мед сървиз" и Държавния авиационен оператор, като тази промяна може да генерира допълнително забавяне.
Новата поръчка за наем на медицински хеликоптер е на същата стойност като преди 1 756 004 евро. При прекратяването на първата поръчка директорът на "България хели мед сървиз" обясни, че има интерес към нея, но за доставката на малко по-стар хеликоптер отколкото първоначално е заложено.