Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ е подал оставка като председател на ДПС. От пресцентра на партията не съобщават за причините за решението на Карадайъ да се оттегли, но посочват, че оперативното ръководство на партията до провеждането на Национална конференция, на която трябва да бъде избран нов председател, начело на партията ще остане Ахмед Доган. Решението е взето на заседание на Централното оперативно бюро, проведено днес.
От завръщането на депутатите в Народното събрание след лятната ваканция Мустафа Карадайъ изчезна от публичното пространство, а колегата му Делян Пеевски иззе ролята му в представянето на публичните позиции на движението, превръщайки се в негов неформален говорител. По време на предизборната кампания за местния вот Карадайъ участваше активно в обиколките на страната, но точно по средата ѝ от формацията съобщиха, че Делян Пеевски става официално съпредседател на парламентарната група на ДПС. Тази промяна само засили слуховете за евентуална смяна на председателя на ДПС, които циркулират от месеци.
Само преди ден пък главният редактор на 24rodopi.com Илхан Андай коментира в изборното студио на bTV, че Делян Пеевски е дошъл в Кърджали и за 2 часа е успял да постави задачите, нещо, което Карадайъ за 72 часа не е могъл да свърши. 24rodopi.com е местна медиа с фокус Кърджали и региона, но често публикува и информация, свързана с ДПС и вътрешнополитическите настроения.
През май Карадайъ получи особено поздравление за рождения си ден от почетния председател Ахмед Доган: "пожелавам ти да намериш Мярата на личното и партийното с националното и европейското Политическо здраве", беше написал тогава той във Facebook. Пожеланието предизвика коментари в социалните мрежи, включително защото е една от редките изяви на Доган дори и в писмен вид и беше определено като "многозначително". Тогава Андай разчете написаното като знак за появила се дистанция между Карадайъ и Доган.
Мустафа Карадайъ е роден на 8 май 1970 г. в девинското село Борино, Девинско. Завършва висше икономическо образование в УНСС, учил е и математика в Софийския университет. Член е на ДПС от 1991г. и учредител на младежката организация.
Става неин председател през 1998 и остава на поста до 2003 г. Бил е член и секретар на Централната избирателна комисия. През 2010 става организационен секретар на Централното оперативно бюро (ЦОБ) на ДПС, а три години по-късно влиза за първи път като депутат в Народното събрание.
След изключването на Лютви Местан през 2015 г. става един от тримата временни съпредседатели на ДПС до 9-тата национална конференция през април 2016 г., на която е избран за председател. На 12 декември 2020 г. е преизбран на поста.