Eнигматичният специален прокурор и бивш шеф на ФБР Робърт Мълър проговори за първи път публично през последните 2 години, докато траеше разследването му. И каза, че се надява да е за последен, а докладът му говорел сам по себе си. Мълър даде ясен знак, че не желае да свидетелства пред Конгреса. Но прехвърли към тях отговорността да преценят дали Доналд Тръмп е възпрепятствал правосъдието. Мълър даде зелена светлина за импийчмънта на президента, заявявайки, че е бил ограничен да повдигне обвинения срещу Тръмп от действащите правила на правосъдното министерство. "Обвиняване на президента в престъпление не беше вариант, който да обмисляме. Изводът ни беше, че не можем да заявим дали президентът е извършил престъпление или не", каза специалният прокурор.
Но Мълър не оневини Тръмп
"Ако бяхме убедени, че президентът очевидно не е нарушил закона, щяхме да го кажем", подчерта Мълър. Той добави, че формулировките в доклада на разследването са били грижливо подбрани и че "написаното говори само за себе си". В доклада на Мълър се посочва, че Тръмп се е опитал да поеме контрола над разследването на руската предизборна намеса и да уволни Мълър, за да му попречи да разследва потенциално възпрепятстване на правосъдието от страна на президента. Мълър обобщи главния извод от доклада си с думите, че е имало "многократни и системни усилия за намеса в изборите" за президент на САЩ от 2016 г. Той потвърди наличието на
"множество връзки" между Русия и членовете на предизборния екип на Тръмп
Но добави, че не разполага с доказателства за съглашателство между двете страни. Робърт Мълър съобщи, че напуска Министерството на правосъдието, след като разследването му е завършило. След като Мълър направи краткото си изявление, президентът Тръмп написа в туитър: "Нищо от Доклада на Мълър не се променя. Нямаше достатъчни доказателства и следователно в нашата страна човек е невинен. Случаят е приключен! Благодаря." Думата импийчмънт се чува все по-често във Вашингтон – поне 50 конгресмени подкрепят идеята за стартиране на процедурата. Лидерите на демократите обаче са по-предпазливи, като заявяват, че трябва да се изготви изключително убедителен казус, преди да се пристъпи към такава процедура, за да може да бъдат привлечени достатъчно републиканци.
"Това е мръсна дума, грозна, отвратителна дума. Не е имало тежко престъпление, нито закононарушение, така че как можете да говорите за импийчмънт?",
попита Тръмп. По думите му Мълър е пристрастен, защото той искал отново да оглави ФБР. Това обаче не е вярно според служители в Белия дом. "Той е човек, който не харесва Доналд Тръмп", каза президентът по адрес на Мълър. Тръмп написа в туитър, че Русия му е помогнала да спечели изборите през 2016 г., но малко по-късно пред журналисте се опита да замаже това. "Русия не ми е помагала да бъда избран. Аз си помогнах да бъда избран", заяви Тръмп и обвини Мълър, че не е обективен. Според заключение на неговите спецслужби обаче още в началото на кампанията Москва е решила да застане на страната на Тръмп и да го подкрепи чрез намесата си в американските избори.