В различните райони на България, Мръсните дни - периодът от Коледа до Богоявление, са наричани Некръстени или Глухи дни (Западна България), Поганото, Погани дни и Каракончови дни (Тракия) и др., тъй като са свързани с нечистия, следродилен период на Света Богородица.
В цялата българска етническа територия този отрязък от време се смята за особено опасен и вредоносен.
Той продължава до кръщаването на Младенеца или до ритуалното кръщаване на водата на Йордановден (6 януари), когато настъпва новият годишен календарен цикъл.
През нечистите дни се осъществява преходът от старата към новата астрономична година, от смъртта към раждането на новото слънчево божество или на младия християнски Бог. Но преди да случи това, на Земята между хората идват зли демонични същества, които носят болести и покруса.
Най-разпространена е представата за появата на каракончото. Но заедно с него бродят още вампири, върколаци, таласъми и самодиви.
За да се предпазят от тях, хората носят в дрехите си скилидка чесън, по вратите и прозорците на къщите си поставят клонки от черен глог, а по портите рисуват кръстове от катран. Защото, според народното вярване, демоните се страхуват от миризмата на чесъна и катрана, и се боят от бодлите на глога. Черният цвят пък има апотропейна (предпазваща) сила. Плашат се и от светлината, огъня, молитвата, иконата и светената вода.
През тези дни никой човек не замръква по улиците, вратите се залостват здраво, свещите се оставят да горят.
Ето защо именно през Мръсните дни тръгват дружините на маскираните ергени и на мъжете, наричани сурвакари, бабугери, джамали, русалии.
Русалиите (мъже до 40-годишна възраст) имат основна задача да лекуват тежко заболелите. Около болния русалиите се нареждат в кръг и изпълняват специален танц, в който основно действащо лице е балтаджията – водачът на русалийската дружина. Ако две русалийски чети се срещнат, между тях започва люта битка.
А обичаят Сурваки на Нова година (1 януари), също изпълняван от момчета, се състои в удрянето на близките със сурвакница – сурова, изпълнена с жизнени сокове дрянова пръчка, украсена с цветни вълнени конци, пуканки и пара за здраве. Тук червеният цвят в украсата действа апотропейно, пише National Geographic.