Планът за възстановяване и устойчивост трябва да се предоговори. Вярвам, че с усилията на служебния кабинет и експертите, ангажирани със задачата, ще успеем така да го преговорим, че България да покаже достатъчно амбиция за пътя си към декарбонизация пред ЕК. Това заяви министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова в ефира на БНТ.
От компетентността на МОСВ най-важното е по-скоро предоговаряне на т.нар. междинни цели.
Ключовото предизвикателство е, че с прилагащото решение всъщност държавата ни е поела ангажимент за поетапно намаляване година спрямо година на емитираните количества парникови газове", посочи тя. България е приела условие да намали вредните емисии минимум с 55% към 2030 г. спрямо 2007-ма, когато става част от Европейския съюз. "Европейската зелена сделка е дала пътя, по който трябва да вървим. Безспорно България е сред най-енергийно интензивните и натоварени сектори с въглищните мощности.
Трябва да продължим, за да достигнем до крайната цел.
България има 16 наказателни процедури в областта на околната среда, четири от тях вече са затворени. Все още не плащаме за нарушения", посочи министърът. Най-тежките нарушения са свързани с качеството на атмосферния въздух.