Последните данни от цифровото моделиране на Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона към Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Н. Й. Вапцаров“ и от сателитното наблюдение не показват замърсяване на българската акватория с потенциални замърсители вследствие на инцидента.
На последните постъпили сателитни изображения не се наблюдава замърсяване в изключителната икономическа зона на България, която се простира отвъд границите на териториалното море на разстояние до 200 морски мили.
Това съобщават на сайта си Министерството на околната среда и водите (МОСВ) във връзка с наблюдението на състоянието на морските води след разрушаването на стената на язовир „Нова Каховка“, разположен на река Днепър на територията на Украйна. Според данните няма притеснения, свързани със зоните за къпане по Българското Черноморие.
В периода 17 – 23 юли Басейнова дирекция (БД) „Черноморски район“, Регионална лаборатория - Варна към Изпълнителната агенция за околната среда и водите (ИАОС), и Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ извършват пробонабиране от крайбрежни морски води с военния научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) в пунктове, съвпадащи с пунктовете от Националната мрежа за мониторинг. Те са разположени по цялото крайбрежие на Черно море. До момента са взети проби от Северното Черноморие. Предстои да се вземат проби и от района на Созопол, Приморско, Царево и устието на река Резовска. Резултатите се очаква да бъдат готови през следващата седмица, информират от екоминистерството.
БД "Черноморски район" със съдействието на Регионална дирекция “Гранична полиция“ и Регионална лаборатория - Варна към ИАОС наблюдават ежеседмично състоянието на морските води, включително в трите допълнителни пункта в бреговата зона - Дуранкулак бряг, Шабла бряг и Калиакра бряг. МОСВ е в постоянен обмен на информация с украинските, молдовските и румънските власти за потенциално замърсяване на водите в Черно море.
Според данните от регулярното изследване на крайбрежните води от бреговите пунктове няма притеснения, свързани със зоните за къпане по Българското Черноморие. Измерените стойности по показатели нефтопродукти, полихлорирани бифенили, метали и пестициди във всички пунктове са под максимално допустимите концентрации и средногодишните стойности. Резултатите по показатели цезий-137 и тритий са под границата на количествено определяне на метода, посочват още от МОСВ.
Сигнали при възможни признаци за замърсяване по бреговата ивица могат да се подават на зеления телефон на МОСВ: 0887 088 440 или 02/9888205, както и на електронен адрес: [email protected], а така също и на зеления телефон на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) във Варна: 0884 290 634 или 052/634 582, РИОСВ – Бургас: 0889 096 577 или 056/813 212, БД „Черноморски район“ – Варна: 0886 406 816.
Няма данни за замърсяване на румънската акватория на Черно море, отчита вчерашният доклад на Министерството на околната среда, водите и горите и на Румъния.