Няма нито документи, нито регистрации за почти 8 млн. лв., платени от Министерството на образованието и науката за почивки на ученици в базите на „Ученически отдих и спорт“ ЕАД за период от две години, съобщи просветният министър проф. Николай Денков. Ръководството на търговското дружество, чийто принципал е министърът на образованието и науката, не може да докаже почти 293 000 нощувки, които твърди, че е осъществило, и за които е получило средства от МОН. Това е показала поредица от проверки на звеното за вътрешен одит на МОН, проведени през последните четири месеца. Дружеството "Ученически отдих и спорт" е регистрирано през януари 2005 г. със 165 държавни имота и към момента неговия капитал влиза на 145 почивни бази. Според договор между МОН и УОС, влязъл в сила на 2 юли 2019 г., и последвал анекс от юни 2020 г., до 1 юли 2022 г. дружеството е длъжно да осигури отдих на поне 48 258 ученици и да реализира не по-малко от 482 598 настанявания в поне 30 бази. Не е ясно кои са базите, тъй като към договора не е приложен списък, съобщи Денков.Той обясни, че МОН субсидира по 30,46 лв. на ученик на ден, а децата доплащат по-малки суми – 18 лв. за пълен пансион, 12 лв. за полупансион и 6 лв. за нощувка със закуска. От 2 юли 2019 г. до 30 юни 2021 г. дружеството е поискало и получило от МОН плащане за 299 097 нощувки в размер на 9 110 494,62 лв.

Без нито един документ за плащания 

При одитите обаче не са представени счетоводни документи за приходи от доплащанията на учениците за тези дни. Няма нито хартиени, нито електронни регистри за настаняваните деца. А в Единната система за туристическа информация, в която по Закона за туризма задължително се регистрират всички туристи, вкл. учениците, за периода от юли 2019 до края на юни 2021 г. фигурират записи за едва 6116 нощувки на деца в бази на УОС. За тях МОН би трябвало да преведе само 186 293,36 лв., каза още Денков. След първия одит на просветното министерство през август тази година ръководството на дружеството признава за „погрешно отчетени настанявания“ с 37 009 нощувки, които били записани като осъществени, а всъщност били „прехвърлени заявки от клиенти от минали периоди“. За това твърдение обаче няма никакви документи. Не е ясно кои клиенти и в кои офиси на дружеството са поискали заявките им да бъдат прехвърлени в друг период, добави той. 

Хиляди фиктивни нощувки в неизползваеми бази

Изненадващи проверки на МОН в 18 почивни бази на „Ученически отдих и спорт“ през това лято установиха хиляди фиктивни нощувки в изцяло неизползваеми бази, за които дружеството е поискало и получило пари от МОН. Министърът даде пример с ПБ „Фиш фиш“ – к.к. Албена, която не е работила нито през 2020 г., нито през 2021 г. Според УОС само през юни и юли 2021 г. там са „почивали“ 535 ученици и са „реализирани“ 5351 нощувки. През последния летен сезон ПБ „Кранево - Русе“ също не е приемала туристи. За юни и юли т.г. в резервационната система на дружеството обаче са записани 4226 нощувки на 522 ученици. Подобен е случаят с ПБ „Балчик СПТУ - Шумен“ – Балчик, за която УОС е декларирало 5628 нощувки на 771 ученици за същите два месеца, отчете той. "Тези бройки са включени в ежемесечните справки на УОС за броя осъществени нощувки за ученици, които МОН субсидира. В тях обаче няма никакви данни за настаняваните деца като име и дата на раждане. Такава информация е трябвало да бъде представяна на МОН на годишна база. Това не се е случило, тъй като с анекса от юни 2020 г. търговското дружество е било освободено от задължението да представя такива годишни отчети", добави Денков.  

Фиктивните резултати са аргумент за повишаване на заплатите          

Фиктивните резултати на УОС са послужили като аргумент за повишаване на заплатите на ръководството, каза просветният министър.  За първите три месеца на 2020 г. например изпълнителният директор на дружеството е получавал брутно възнаграждение от 17 минимални заплати или 10 370 лв. месечно. На 16 юли 2021 г. заплатата му е увеличена с още 975 лв.Денков добави, че вдигането на заплата му е „на основание формиран през второ тримесечие на 2021 г. положителен финансов резултат спрямо първо тримесечие на годината“. Просветният министър съобщи, че ще подаде сигнал до главния прокурор и Агенцията за държавна финансова инспекция с обосновано предположение за злоупотреби в особено големи размери, допуснати в търговското дружество.